Strona 1 z 3

Szlakiem Fortyfikacji - III Piknik Forteczny - Rudawa 2012.

: 2012-09-18, 00:03
autor: Darula
W sobotę, 6 października 2012 roku Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zaprasza na kolejne spotkanie z niemieckimi fortyfikacjami z okresu II wojny światowej, położonymi na terenie Gminy Zabierzów. Impreza adresowana jest do młodzieży i dorosłych z terenu gminy oraz wszystkich osób niezależnie od miejsca zamieszkania, które chcą atrakcyjnie spędzić sobotni dzień i spotkać się ze śladami lokalnej historii z okresu II wojny światowej.

III Piknik Forteczny odbędzie się przy niemieckim schronie Regelbau 668 ul Dunajewskiego w Rudawie (15 km od Krakowa), w godzinach od 10.30 do 16. Wcześniej, o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym w Rudawie, na mogile żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku i pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Radwanowic zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

W programie Pikniku Fortecznego min.: zwiedzanie schronu Regelbau 668 ze stanowiskiem ogniowym typu Ringstand 58c, w którym udało się częściowo odtworzyć wyposażenie obiektu, wystawa plenerowa „ALARM POWIETRZNY - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, wystawa militariów, fotografii i dokumentów z okresu II wojny światowej oraz dioram niemieckich umocnień polowych, prezentacja mundurów, uzbrojenia i wyposażenia - grupy rekonstrukcji historycznej. Podczas pikniku odbędzie się także promocja książki o architekturze militarnej i działaniach wojennych na terenie Gminy Zabierzów pt. "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy". Będzie można także odwiedzić stoiska z materiałami informacyjnymi oraz pamiątkowymi z Imprezy, materiałami promocyjnymi Gminy Zabierzów, jak też sprzętem wojskowym i turystycznym. Obok schronu stanie kuchnia polowa, a na zakończenie pikniku zaplanowano ognisko.

Atrakcją tegorocznego Pikniku Fortecznego będzie prezentacja sylwetki ułana II RP w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego, jaki wykonają jeźdźcy ze Stajni Terenowo - Rajdowej w Nawojowej Górze. Członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej przedstawią inscenizacje walk pt.” Front Wschodni – jesień 44”.

Organizatorem imprezy jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" z Krakowa, które od kilku lat opiekuje się schronem Regelbau 668 w Rudawie i drugim, tego samego typu, w Młynce. Zorganizowanie pikniku było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Zabierzów i udziale sponsorów.

Serdecznie zapraszamy!
MSMH „RAWELIN”



Program III Pikniku Fortecznego:
Godz. 10.00 - Cmentarz w Rudawie - oddanie hołdu, złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie zniczy: mogiła żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku i pomnik Ofiar Pacyfikacji Radwanowic.

Godz. 10.30 - 16.00 - III Piknik Forteczny - Rudawa 2012
-zwiedzanie schronu Regelbau 668 ze stanowiskiem ogniowym typu Ringstand 58c.
-wystawa plenerowa „ALARM POWIETRZNY - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”
-wystawa militariów, fotografii i dokumentów z okresu II wojny światowej
-wystawa dioram niemieckich umocnień polowych
-prezentacja mundurów, uzbrojenie i wyposażenie - grupy rekonstrukcji historycznej
-promocja książki "Fortyfikacje OKH Stellung b-1 w okolicach Rudawy"
-stoiska z materiałami informacyjnymi oraz pamiątkowymi z Imprezy, materiałami promocyjnymi Gminy Zabierzów, jak też sprzętem wojskowym i turystycznym
-ognisko i kuchnia polowa

Godz.12.30-13.00 - Prezentacja sylwetki ułana II RP w wykonaniu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Pokaz wykonają jeźdźcy ze Stajni Terenowo - Rajdowej w Nawojowej Górze.

Godz.13.30- 14.00 - Inscenizacja walk "Front Wschodni - jesień 44".

Godz.16.00 - Zakończenie III Pikniku Fortecznego – Rudawa 2012

ZAPRASZAMY

: 2012-10-07, 18:00
autor: Darula
Impreza już za nami. Dziękuje wszystkim, którzy brali udział w organizacji i przygotowaniu Pikniku Fortecznego, przybyłym gościom, członkom grup rekonstrukcji historycznej, sponsorom i ... za wspaniałą atmosferę wczorajszego spotkania. Atrakcji było wiele i mam nadzieje, że wszyscy byli zadowoleni z przyjazdu do Rudawy. Na szczegółową relację i podziękowania przyjdzie jeszcze czas.

Pierwszy punkt programu - Cmentarz w Rudawie - oddanie hołdu, złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie zniczy na mogile żołnierzy polskich poległych 5 września 1939 roku i pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Radwanowic. Warte honorową wystawiła GRH Grupa Operacyjna "Śląsk".

: 2012-10-07, 19:30
autor: Darula
Teren pikniku o 10.30 został otwarty dla przybyłych gości. Przy schronie Regelbau 668 powstały dioramy grup rekonstrukcji historycznej, stoiska z literaturą forteczną, materiałami reklamowymi i promocyjnymi, jak tez stoisko z asortymentem militarnym i turystycznym... Atrakcji było wiele, ale o tym później :-P
O godzinie 12.30 na zabronowanym polu przy ul.Dunajewskiego odbył sie pokaz Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego :arrow:

: 2012-10-07, 23:15
autor: Darula
O godz. 13.30 zaplanowaliśmy inscenizacje walk "Front Wschodni - jesień 1944". Przygotowania :arrow:

: 2012-10-07, 23:31
autor: Darula
Front Wschodni - jesień 1944 roku - grupa partyzantów zaatakowała pozycje niemiecką. Po wymianie ognia partyzanci wycofuja się... :arrow:

: 2012-10-08, 02:27
autor: CoVoX
Obie walczące strony oszczędzały amunicję, więc bardzo często dochodziło do walki wręcz...

: 2012-10-08, 08:07
autor: Darula
W dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego jest wzmianka o Pikniku. Napisała ją dziennikarka, która była u nas w 2007 roku. Tak sie spieszyła, że nie miała czasu posłuchać co mamy do powiedzenia. Z tekstu wynika, ze zaczerpneła ze swoich notatek z 2007 roku i chyba z naszej strony. Pomyliła schrony, pomieszała, zamieszała i jak zwykle wyszedł z tego potworek :lol: :mrgreen: :oops:

Zobaczyli, że bitwa i wojna ma inny wymiar niż gra komputerowa
HISTORIA. Przeciwlotnicze bunkry w Rudawie (gm. Zabierzów) kryją w sobie część najtragiczniejszej historii Polski. Jej miłośnicy nie dopuszczają do zapomnienia o niemieckich schronach z okresu II wojny światowej.

W rejonie Krakowa w 1944 r. Niemcy zbudowali dla siebie 24 schrony, z których większość jest zasypana ziemią. Od pięciu lat "Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" w Krakowie odtwarza fortyfikacje. - Co roku organizujemy przemiennie - raz pikniki, a raz rajdy -na trasie tych umocnień. To forma lekcji historii - zaznacza Dariusz Krzyształowski, prezes "Rawelina".

W sobotę w Rudawie można było obejrzeć odtworzony schron Regelbau 668 m.in. z pryczami i radiostacją. Atrakcją, zwłaszcza na najmłodszych, było wychodzenie z niego ewakuacyjnym tunelem do szybu, który był też stanowiskiem bojowym z miejscem na karabin.Z zapartym tchem nie tylko dzieci, ale dorośli oglądali pokaz musztry ułanów ze Szwadronu Niepołomice z VIII Pułk Księcia J. Poniatowskiego.

Niezwykle pouczająca była inscenizacja "Rawelina" walk na froncie. - Dzieci mają okazję, by zobaczyć, że to nie to samo co gra komputerowa. Prawdziwe bitwy i wojny mają zupełnie inny wymiar. Żołnierze walczą w brudzie, kurzu, są naprawdę ranni i ponoszą śmierć, a fajnie wygląda to tylko na ekranie - mówi tato 11-letniego Michała Koguta z Krakowa. (EKT)

: 2012-10-08, 14:53
autor: Łukasz
... masakra ...

: 2012-10-08, 22:43
autor: Darula
Bardzo ładne zdjecia Covoxie :-P

Dam jeszcze kilka swoich. Partyzanci po raz drugi atakują pozycje niemiecką przy wsparciu oddziału Armii Czerwonej. Niemcy wyparci ze swoich pozycji wycofują się w pobliże schronu. Na polu pozostali już tyko polegli i ranni. Żołnierze rosyjscy zajmują pozycje, jeden z nich czuje się jak w sklepie obuwniczym ;-)

: 2012-10-08, 22:57
autor: Darula
Próba odbicia pozycji dla żołnierzy niemieckich okazała sie tragiczna w skutkach...

: 2012-10-08, 23:07
autor: Darula
... juz po wojnie, czas wracac na Piknik pod schron :-P

: 2012-10-08, 23:17
autor: Darula
... i odpocząć po trudach walki :idea:

: 2012-10-09, 14:22
autor: Darula
Było też wiele innych atrakcji min. wystawa plenerowa "Alarm powietrzny - Cywilna obrona przeciwlotnicza w Krakowie w latach 1918-1956”, którą mogliśmy zaprezentować dzięki uprzejmość Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa Oddział Pomorska, wystawa dioram niemieckich umocnień polowych wykonanych przez naszego kolegę Liptona, stoiska z materiałami informacyjnymi oraz pamiątkowymi z Imprezy, materiałami promocyjnymi Gminy, literaturą o tematyce historycznej, stoisko z asortymentem militarnym i turystycznym.
Było też cos dla ciała... kuchnia polowa z wojskową grochówką i ognisko, na którym każdy mógł upiec kiełbaski. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się konkursy rzutu granatem do celu, jak też poszukiwania "skarbów" wykrywaczem metali. Najlepsi zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami, jakie ufundowali sponsorzy.

: 2012-10-09, 14:41
autor: Darula
Na terenie Pikniku znalazło sie tez miejsce na obozowisko grup rekonstrukcji historycznej, gdzie prezentowane były mundury, uzbrojenie i wyposażenie z okresu II wojny swiatowej.

: 2012-10-10, 10:56
autor: kiler
Świetne zdjęcia! Mam nadzieję, że za rok mnie nie zabraknie :-/