Liberator EW 248 "P"

Czyli wszystko co interesujące
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Liberator EW 248 "P"

Post autor: TomekM »

Uczestnicząc w ostatnim spacerze "Liberator nad Zabłociem" przypomniałem sobie o zdjęciach z pogrzebu lotników, o ktorych wspominała kiedyś moja babcia. Udało mi się w końcu dotrzeć do tych zdjęć i oto skutek:
Zdjęcia prezentują fragmenty samolotu Liberator EW 248 "P", zestrzelonego 17 sierpnia 1944 roku, który rozbił się koło majątku ziemskiego Ostrów (między Kazimierzą Wielką a Proszowicami), oraz pogrzeb 7 członków załogi (drugi pilot przeżył katastofę):


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przeglądając zdjęcia trafiłem jeszcze na zdjęcie:

Obrazek

Opisane jako "pogrzeb stąconych z samolotu" i data wykonania odbitki 27 XII 1941.
Musiał więc to być pogrzeb lotników z samolotu strąconego prawdopodobnie kilka dni wcześniej również gdzieś w tych okolicach. Czy ktoś wie, o jaką maszynę mogło chodzić.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

W jakiej miejscowości ich pochowano? Czy lotnicy do dnia dzisiejszego leżą na cmentarzu, czy po wojnie ich ekshumowano?
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Z tego co znalazłem w necie, to początkowo pochowano ich w pobliżu miejsca katastrofy, po wojnie przeniesiono na cmentarz Rakowicki.
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Serial Number: EW248
Aircraft Mk & Type Mk VI Liberator
Squadrons: 31 SAAF
Details: Missing (Warsaw) 17.8.44


EW248 'P' - exploded mid-air over Warsaw
Crew: Maj JM Odendaal (MID), Lt JC Groenewald, Lt BT Loxton, Lt AJ Hastings. Lt TT Watson, WPI JB Erasmus & WOII JAC Steel all SAAF plusSgt AB Robinson RAF(VR)
LT JC Groenwald survived explosion, recovered by AK Partisans and eventually repatriated by Russians in Jan '45
Remainder of crew buried in KRAKOW RAKOWICKI CEMETERY
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

I kilka zdjęć do uzupełnienia tej historii:
Szkoła podstawowa w Ostowie im. Lotników Alianckich:

Obrazek
Obrazek

I Cmentarz Wojskowy Rakowice, kwatera żołnierzy brytyjskich:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze trzy zdjęcia z cmentarza nie dotyczące Liberatora, ale niesamowite jest to z jakich zakątków świata zagnała tutaj ludzi zawierucha wojenna

Obrazek
Obrazek
Obrazek
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Poprzez naszą stronę na Facebooku skontaktował się ze mną pan Christo Erasmus mieszkający w Kapsztadzie. Jest bratankiem JB Erasmusa, który zginął w katastrofie tego Liberatora. Pan ma zamiar stworzyć stronę poświęconą pamięci wuja i bardzo ucieszył się ze zdjęć umieszczonych na FB, przesłał trzy z ich rodzinnych zbiorów: dwa zdjęcia z pogrzebu i zdjęcie portretowe JB Erasmusa.
Załączniki
JB erasmus a.jpg
JB erasmus a.jpg (77.8 KiB) Przejrzano 10105 razy
Communial grave marker.jpg
Communial grave marker.jpg (76.48 KiB) Przejrzano 10105 razy
Caskets.jpg
Caskets.jpg (79.77 KiB) Przejrzano 10105 razy
ODPOWIEDZ