Frankelplatz Breslau

Czyli wszystko co interesujące
Jenny

Post autor: Jenny »

Gagarin, nie wiem jak Ci się odźwięczę!!!!!! :->
Jenny

Post autor: Jenny »

Jak Bartek obiecał, tak zrobił :-) Pozbierał stłuczkę i przesłał mi przez Darulę. Wrzucam foty, bo chociaż to wszystko w kawałkach, to sygnatury ciekawe. Gagarin raz jeszcze wielkie dzięki :-P Jak coś jeszcze znajdziesz, to wiesz :roll:

Piersza rzecz wygląda na talerz, a właściwie chyba półmisek (KPM Echt Unterglasur Oswald Reichelt, Breslau). Czyli KĂśnigliche Porzellan-Manufaktur. Gdzieś mi wyskoczyło, że fabryka we Wrocławiu powstała w 1831 roku, ale nie udało mi się znaleźć potwierdzenia tej informacji i zestawu sygnatur z datowaniem. Myślę, że to pewnie lata 20., 30. No a waza, a właściwie jej solidna podstawa :-P to już czasy wojenne i fabryka "Bohemia" dla Służby Pracy Rzeszy. "Bohemia" jak sama nazwa wskazuje, powstała w Czechach (NovĂĄ Role) w 1921 roku. W latach 1922-45 produkcja odbywała się we współpracy z firmą Philip Rosenthal AG Selb. Oprócz "domowego" (i jak widać po tej skorupce-nie tylko :-) )użytku, produkowano m.in. na potrzeby hoteli, zestawy do kawy i herbaty.
Załączniki
skorupy.jpg
skorupy.jpg (29.16 KiB) Przejrzano 9758 razy
talerz-sygnatura.jpg
talerz-sygnatura.jpg (10.82 KiB) Przejrzano 9758 razy
talerz.jpg
talerz.jpg (39.12 KiB) Przejrzano 9758 razy
waza-sygnatutra.jpg
waza-sygnatutra.jpg (5.98 KiB) Przejrzano 9758 razy
waza.jpg
waza.jpg (38.7 KiB) Przejrzano 9758 razy
Jenny

Post autor: Jenny »

Przy okazji poszukiwań, natknęłam się na jeszcze taką stronę:
http://www.breslau-wroclaw.de/de/bresla ... onal=&=Los
Można wyszukiwać mieszkańców po nazwisku.
Natomiast na Rajskiej wpadła mi w ręce taka książeczka:
Załączniki
kronikaBreslau.jpg
kronikaBreslau.jpg (39.8 KiB) Przejrzano 9757 razy
Jenny

Post autor: Jenny »

Choć autor był duchownym (co da się odczuć, czytając :-P ), jest to bardzo ciekawa relacja. Siedzę, czytam i zastanawiam się, kto i kiedy jadł z tej wazy zupę :-P
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

aaaaaha nooo to faktycznie trafiona pozycja
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Noo Jenny ładnie wypucowane "skorupy", parkiet tez niczego sobie :-P ;-) gagarin szukaj reszty do sklejenia :->
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Jenny

Post autor: Jenny »

Talerz faktycznie myłam, wazy domyć się nie da, sprawia wrażenie nadpalonej, okopconej czy coś w tym rodzaju. A parkiet stary i nie posprzątane w pokoju :-P Tylko na zdjęciu tak ładnie :-)
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Co do książki ks. Peikerta to czytałem i wszystkim polecam. Są to relacje spisywane na bieżąco i świetnie oddają klimat tego okresu. Mieszkam zresztą teraz na terenie parafii św. Maurycego, której autor był proboszczem :)
Teraz to będę musiał poczekać aż stopnieje śnieg zanim wybiorę się do lasku. Ostatnio znalazłem tam poniemiecki nagrobek :-D
ODPOWIEDZ