Wrocław - ciekawe miejsca.

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Wrocław - ciekawe miejsca.

Post autor: Gagarin »

Jestem przez kilka dni we Wrocławiu i bede miał czas trochę pozwiedzać. Jeśli ktoś z was zna jakieś fajne miejsca warte zobaczenia to czekam na propozycje :-)
jacek_stefan
Aktywny użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 2008-12-26, 22:34
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: jacek_stefan »

idź do ZOO :lol: :mrgreen: :-P

Jacek S.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Dworzec!!!! Piękny, duzy, jest co zwiedzać... ;-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Ostrów Tumski podobno jest super
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

...a tak "tematycznie" - jest m.in. zachowanych kilka kompanijnych schronów piechoty Infanterie Raum z lat 1890-91, modernizowanych 1912 i 1944 - kilka fortów piechoty Infanterie Stellung również z 1890 (teraz na gorąco przychodzi mi do głowy np. obiekt w rejonie Wrocławia Osobowic przy ul. Pełczyńskiej), jest też trochę pozostałości schronów przeciwlotniczych... muszę poszperać w notatkach, stan zachowania z roku 2005 ;-)

FS
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Ostrów i dworzec są fajne, ale je zwiedzam przy okazji :-) Mi chodziło o "zabytki tematyczne". Ostatnio oglądałem jeden z pięciu przeciwlotniczych schronów naziemnych.
Akurat w trakcjie "rewitalizacji". Zastanawiam się czy dobór barw jest zgodny z oryginalnym malowaniem obiektu :-D
Załączniki
scwr.jpg
scwr.jpg (24.84 KiB) Przejrzano 17245 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

No to Gagarinie do roboty... TU masz wskazówki :idea: Czekamy na relacje :-P
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Wczoraj wybrałem się na dwugodzinny spacerek, ale to wystarczyło, żeby zobaczyc kilka ciekawych obiektów w samym mieście. Jeśli nie bedzie padac to może uda mi się jeszcze zahaczyć coś trochę dalej.
Załączniki
Schron przy ul. MiÂłej
Schron przy ul. MiÂłej
scr1_571.jpg (37.84 KiB) Przejrzano 17218 razy
WydziaÂł Architektury Politechniki WrocÂławskiej. JakimÂś cudem przetrwaÂł akcjĂŞ usuwania niemieckich napisĂłw ktĂłra byÂła swego czasu przeprowadzana we WrocÂławiu.
WydziaÂł Architektury Politechniki WrocÂławskiej. JakimÂś cudem przetrwaÂł akcjĂŞ usuwania niemieckich napisĂłw ktĂłra byÂła swego czasu przeprowadzana we WrocÂławiu.
bsch.jpg (41.84 KiB) Przejrzano 17216 razy
ÂŁadny domek (na przeciwko okrÂągÂłego schronu) z Âładnymi strzaÂłeczkami i dziurami po kulach :) StrzaÂłeczek udaÂło mi siĂŞ trafiĂŚ wiĂŞcej. Np. na hali targowej.
ÂŁadny domek (na przeciwko okrÂągÂłego schronu) z Âładnymi strzaÂłeczkami i dziurami po kulach :) StrzaÂłeczek udaÂło mi siĂŞ trafiĂŚ wiĂŞcej. Np. na hali targowej.
str.jpg (59.58 KiB) Przejrzano 17216 razy
ZostaÂł jakby dobudowany do murowanego brzegu rzeki.WewnÂątrz jest jedno niewielkie pomieszczenie.
ZostaÂł jakby dobudowany do murowanego brzegu rzeki.WewnÂątrz jest jedno niewielkie pomieszczenie.
wys2.jpg (63.46 KiB) Przejrzano 17216 razy
Schron nad OdrÂą przy ulicy Drobnera. Widok na wyjsciĂŞ awaryjne (?) i wejscie (to z lewej)
Schron nad OdrÂą przy ulicy Drobnera. Widok na wyjsciĂŞ awaryjne (?) i wejscie (to z lewej)
wys1.jpg (46.38 KiB) Przejrzano 17215 razy
ÂŁadnie posiekana fasada fabryki :)
ÂŁadnie posiekana fasada fabryki :)
fab.jpg (60.46 KiB) Przejrzano 17215 razy
Schron plot dla ludnoÂści cywilnej. W czasie oblĂŞÂżenia WrocÂławia w 1945 roku w schronie mieÂściÂł siĂŞ szpital wojskowy Festung Lazaret IV B
Schron plot dla ludnoÂści cywilnej. W czasie oblĂŞÂżenia WrocÂławia w 1945 roku w schronie mieÂściÂł siĂŞ szpital wojskowy Festung Lazaret IV B
bfl4.jpg (42.12 KiB) Przejrzano 17216 razy
Ostatnio zmieniony 2009-06-19, 11:50 przez Gagarin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Bardzo fajne klimaty... jak jesteś we Wrocławiu przez dłuzszy czas to pewnie cos fajnego jeszcze nam pokażesz :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
GrzegorZ
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 2008-12-26, 22:40
Lokalizacja: Kraków/Poznań

Post autor: GrzegorZ »

Jakbyś się bardzo nudził to na pewno nie idź do ZOO. Byłem. Odradzam!!! :cry:
Lepiej milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości (Abraham Lincoln)
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

W zoo nie byłem, ale byłem na przeciwległym brzegu Odry i znalazłem tam coś bardzo ciekawego 8-) :mrgreen:
Jenny

Post autor: Jenny »

A jak wygląda wnętrze tzw. Bunkra Strzegomskiego (Festunglazaret-wrzuciłeś zdj. powyżej) przy ul. Legnickiej? Da się tam wejść? Widziałam go tylko z zewnątrz, ale robi wrażenie :->
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Pewnie się da. http://wroclaw.hydral.com.pl/000467,obiekt.html
Ja niestety byłem po godzinie 20 i wszystko było zamknięte. Jak będę następnym razem we Wrocku (pewnie dopiero po wakacjach) to zbadam sprawę.
Mega srawą jest natomiast schron pod Placem Solnym (obok rynku). Od czasu wojny jest zamknięty i zachowały się w nim napisy itp.
http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?o ... t=0&tend=8
Teraz mają robić w nim jakieś muzeum lalek. Fajnie by było tam wejsć przed zniszczeniem.
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

W piątek zrobiłem sobie kolejną wycieczkę po interesujących nas obiektach, tym razem na rowerze. Pomimo padającego deszczu i bardzo agresywnych komarów udało mi się zrobic kilka wyfocin.

Obiekt 1: Zespół stanowisk artylerii plot w parku na Niskich Łąkach.
Podobno we Wrocławiu było 14 tego typu obiektów, z których zachował się tylko ten. Jest to zespół 6 stanowisk składających się z betonowej płyty, na środku której znajduje się śrubunek pod działo (wygląda na 88 mm). Otacza ją czworoboczny, ceglany mur z dwoma szerokimi wejściami po przeciwnych stronach. Wewnątrz są dodatkowe ścianki, coś w rodzaju małych pomieszczeń. Całosć jest obsypana z zewnątrz ziemią. Pomiedzy dużymi stanowiskami rozmieszczone są śrubunki pod mniejsze działa, prawdopodobnie 20 mm. W niewielkiej odległości znajduje się także kilka fundamentów baraków. Co to dokładnie było, nie mam pojęcia. Wygląda na batrie plot, ale gdzies przeczytałem, że były tam umieszczone wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze :shock:
Załączniki
wr204.jpg
wr204.jpg (71.28 KiB) Przejrzano 18492 razy
wr203.jpg
wr203.jpg (68.71 KiB) Przejrzano 18491 razy
wr202.jpg
wr202.jpg (60.97 KiB) Przejrzano 18493 razy
wr201.jpg
wr201.jpg (55.38 KiB) Przejrzano 18493 razy
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Obiekr nr 2: Fort Piechoty nr 4 - Lisia Góra

Pod koniec XVI w Wrocław był najsilniejszą twierdzą na wschodzie cesarstwa Niemiec. Po kapitulacji twierdzy w 1807 r. przed wojskami francusko-bawarskimi Napoleon rozkazał całkowitą likwidację potężnych umocnień.
W 1890 r. rozpoczęto w odległości 4,5 km od centrum miasta budowę nowego pierścienia fortyfikacji. Twierdza miała mieć tym razem "lekki" charakter i stanowić obronę jedynie przed nagłymi atakami kawalerii czy piechoty pozbawionych artylerii. Ze względu na oszczędności, w pierwszym etapie wybudowano jedynie kompanijne schrony piechoty (4 oficerów, 250 żołnierzy) otoczone szańcem ziemnym. Od 1906 r. część z nich zaczęto modernizować na forty piechoty. W wale ziemnym zostały wykonane betonowe stanowiska strzeleckie i dla ckm oraz dobudowane schrony-wartownie pomiędzy schronem głównym a wałem. Schron został wzmocniony poprzez dostawienie ściany osłonowej.
Fort nr 4 jest najlepiej zachowanym spośród 6 obiektów tego typu we Wrocławiu. Niestety drzwi są zamurowane i nie ma mozliwośći wejścia do środka :-(
Załączniki
Sciana schronu od strony zapola. Widoczny otwĂłr wentylacji i zamurowane drzwi.
Sciana schronu od strony zapola. Widoczny otwĂłr wentylacji i zamurowane drzwi.
wr401.jpg (50.98 KiB) Przejrzano 18486 razy
MaÂły schron-wartownia.
MaÂły schron-wartownia.
wr402.jpg (44.26 KiB) Przejrzano 18484 razy
GrzesÂławie, nie potrzebujesz moÂże drzwi do Âłazienki ? :-)
GrzesÂławie, nie potrzebujesz moÂże drzwi do Âłazienki ? :-)
wr410.jpg (56.04 KiB) Przejrzano 18482 razy
Schron posiadaÂł dwa wejscia po jego obu stronach. Drzwi sÂą wykonane z betonu.
Schron posiadaÂł dwa wejscia po jego obu stronach. Drzwi sÂą wykonane z betonu.
wr409.jpg (36.64 KiB) Przejrzano 18482 razy
wr408.jpg
wr408.jpg (52.64 KiB) Przejrzano 18483 razy
wr407.jpg
wr407.jpg (46.82 KiB) Przejrzano 18485 razy
Betonowe stanowiska strzeleckie.
Betonowe stanowiska strzeleckie.
wr406.jpg (56.93 KiB) Przejrzano 18482 razy
j.w.
j.w.
wr405.jpg (29.61 KiB) Przejrzano 18482 razy
W prawym maÂłym schronie prawdopodobnie znajdowaÂł siĂŞ agregat. ÂŚwiadczy o tym podstawa i elementy instalacji elektrycznej.
W prawym maÂłym schronie prawdopodobnie znajdowaÂł siĂŞ agregat. ÂŚwiadczy o tym podstawa i elementy instalacji elektrycznej.
wr404.jpg (28.48 KiB) Przejrzano 18482 razy
I jego wnĂŞtrze.
I jego wnĂŞtrze.
wr403.jpg (20.66 KiB) Przejrzano 18482 razy
WnĂŞtrze "okopu".
WnĂŞtrze "okopu".
wr411.jpg (43.33 KiB) Przejrzano 18481 razy
Ostatnio zmieniony 2009-06-22, 16:30 przez Gagarin, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ