Pustynia Błędowska - "Róża Wiatrów"

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Pustynia Błędowska - "Róża Wiatrów"

Post autor: szkieletek »

Na południowo - wschodnim krańcu Pustyni Błędowskiej, na skraju lasu, na końcu leśnej drogi, odchodzącej od ulicy Bolesławskiej, łączącej miejscowości Klucze z Hutkami, powstała bardzo malownicza, drewniana platforma widokowa, zwana "Różą Wiatrów".
Na Pustyni Błędowskiej stanęła platforma widokowo-eventowa w kształcie róży wiatrów, do której przylega zadaszonych 6 altan połączonych pomostami z tarasami widokowymi na wszystkie strony świata oraz długie na 40 metrów molo. Jest spora liczba miejsc siedzących, tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym terenu oraz wygodne podjazdy dla osób niepełnosprawnych oraz bezpośrednie zejście na Pustynię. Do platformy doprowadzono też oświetlenie i monitoring. Ma to między innymi pomóc ochronić nowy obiekt przed wandalami.

Militaria przy róży wiatrów

Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Przy róży wiatrów w wakacje pojawi się zdemilitaryzowany sprzęt wojskowy - armaty polowe i działa przeciwlotnicze. Sprzęt ten historycznie znajdował się na Pustyni Błędowskiej, a jego zakup jest formą odtworzenia dziedzictwa militarnego Pustyni, która w części północnej nadal jest użytkowana przez wojsko. Dla mieszkańców i turystów będą także organizowane rajdy, podczas których ich uczestnicy poznają militarne i przyrodnicze atrakcje terenu. W czasie wyprawy będzie można między innymi skosztować żołnierskiej grochówki gotowanej na kuchni polowej.
Projekt „Pustynna Burza” znalazł się na liście zadań, które otrzymają 30 tys. zł dofinansowania z województwa małopolskiego w ramach programu „Małopolska Gościnna”.

Potrzebne parkingi

Praktycznie zakończyła się już budowa drogi dojazdowej - ul. Bolesławskiej. Skręca się w nią z drogi głównej między Kluczami i Hutkami. Wcześniej był to po prostu zarośnięty, leśny trakt ukryty wśród drzew. Teraz droga została utwardzona i oznakowana. - Kolejnym wyzwaniem będzie stworzenie odpowiedniej liczby miejsc postojowych, gdyż pierwsze weekendy kwietnia pokazały, że nowy obiekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów - podkreśla Norbert Bień, wójt gminy Klucze. Obecnie kierowcy nie mają gdzie zostawiać swoich aut. Komendant Komisariatu w Kluczach zwrócił uwagę na dziesiątki aut zaparkowanych wzdłuż pasa drogowego ruchliwej drogi powiatowej.
Źródło: gazetakrakowska.pl
Zachęceni umieszczonymi w sieci przepięknymi zdjęciami obiektu, wykonanymi z lotu ptaka, postanowiliśmy sprawdzić, jak dadzą sobie po zmroku radę nasze forumowe latające gadziny.
No i nie powiem, daje toto radę.
Załączniki
Lipiec 2018  (1).JPG
Lipiec 2018 (1).JPG (213 KiB) Przejrzano 23436 razy
Lipiec 2018  (2).JPG
Lipiec 2018 (2).JPG (154.74 KiB) Przejrzano 23436 razy
Lipiec 2018  (3).JPG
Lipiec 2018 (3).JPG (282.95 KiB) Przejrzano 23436 razy
Lipiec 2018  (4).JPG
Lipiec 2018 (4).JPG (244.31 KiB) Przejrzano 23436 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ