Niedźwiedź koło Słomnik - zniszczona kwatera wojenna

Moderator: szkieletek

Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Niedźwiedź koło Słomnik - zniszczona kwatera wojenna

Post autor: szkieletek »

Na terenie nowego cmentarza parafialnego we wsi Niedźwiedź w gminie Słomniki, w południowo - zachodnim narożniku, znajdowała się niegdyś kwatera wojenna z okresu I Wojny Światowej.
Nie do końca jest pewne, ilu żołnierzy w jej obrębie pochowano (dane są rozbieżne), jednak w Archiwum Państwowym w Spytkowicach znajduje się dokument, podający sześć nazwisk.
Powołując się na to źródło przyjąć należy, iż w Niedźwiedziu spoczął jeden wojak armii austro - węgierskiej - Svoboda Lodowig - oraz pięciu żołnierzy armii rosyjskiej: Antonowicz Piotr, Baba Oleksy, Metlin Wasili, Wijwodin Ciril oraz Worokin FĂźrst (skąd to "Ăź" to ja zielonego pojęcia nie mam).

Kwatera z okresu Wielkiej Wojny nie miała szczęścia. Jej układ został zniszczony już w czasie II Wojny Światowej, kiedy to dokonano w tym miejscu wtórnego pochówku żołnierzy niemieckich.
Obiekt został całkowicie zniszczony podczas ekshumacji tych ostatnich. Dziś możemy jedynie wskazać w przybliżeniu miejsce, w którym się znajdował.

Źródło informacji: Jerzy Pałosz, "Śmiercią Złączeni"
Lokalizacja: http://old.wikimapia.org/#lat=50.224107 ... 28&m=b&v=8
Załączniki
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (4).jpg
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (4).jpg (43.67 KiB) Przejrzano 9752 razy
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (2).jpg
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (2).jpg (46.91 KiB) Przejrzano 9752 razy
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (1).jpg
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna (1).jpg (59.82 KiB) Przejrzano 9752 razy
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna.jpg
NiedÂźwiedÂź - nieistniejÂąca kwatera wojenna.jpg (43.93 KiB) Przejrzano 9752 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ