Czechy koło Słomnik - zapomniany grób masowy

Moderator: szkieletek

Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Czechy koło Słomnik - zapomniany grób masowy

Post autor: szkieletek »

We wsi Czechy, położonej w gminie Słomniki, w powiecie krakowskim, na zachodnim skraju kompleksu drzew, nazywanego przez miejscową ludność "parkiem" , znajduje się grób żołnierski z okresu Wielkiej Wojny. Pochować miano w tym miejscu pięćdziesiąt osób: czterdziestu siedmiu poległych z armii austro - węgierskiej oraz trzech żołnierzy armii rosyjskiej.
Istnieje przypuszczenie, iż zwłoki pochowanych tu osób zostały ekshumowane na zbiorczą kwaterę na cmentarzu w Miechowie w okresie międzywojennym, chociaż duże wątpliwości budzi fakt, iż z reguły nie przenoszono masowych mogił, kryjących w sobie ponad dwadzieścia ciał.

Mogiłą opiekowały się do tej pory dzieci ze szkoły w pobliskich Waganowicach - niestety, podczas naszej wizyty nie prezentowała się ona zbyt ładnie, a jej stan wzbudził niepokój o dalsze losy wojennego grobu.
Lokalizacja: http://old.wikimapia.org/#lat=50.225362 ... 28&m=b&v=8

Źródło: Jerzy Pałosz, "Śmiercią Złączeni" oraz sam Autor książki, który osobiście towarzyszył nam w poszukiwaniach mogiły
Załączniki
Czechy - grĂłb zbiorowy (3).jpg
Czechy - grĂłb zbiorowy (3).jpg (57.69 KiB) Przejrzano 5791 razy
Czechy - grĂłb zbiorowy (2).jpg
Czechy - grĂłb zbiorowy (2).jpg (65.78 KiB) Przejrzano 5791 razy
Czechy - grĂłb zbiorowy (1).jpg
Czechy - grĂłb zbiorowy (1).jpg (66.38 KiB) Przejrzano 5791 razy
Czechy - grĂłb zbiorowy.jpg
Czechy - grĂłb zbiorowy.jpg (57.47 KiB) Przejrzano 5791 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ