Swastyka na ścianie krakowskiej kamienicy

Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Swastyka na ścianie krakowskiej kamienicy

Post autor: szkieletek »

Ulica Mieczysława Karłowicza w Krakowie jest jedną z najciekawszych pod względem ilości i jakości pamiątek po II Wojnie Światowej w całym mieście.
Stosunkowo krótka i zaginająca się niemal pod katem prostym, zabudowana szeregiem kamienic, kryje całą masę śladów przeszłości: liczne strzałki LSR, propagandowe napisy "V", dziury po ostrzale...

Dzisiejsze znalezisko jest jednak wyjątkowe. Nie spodziewałam się czegoś takiego.
Lustrowałam ściany domów przy tej ulicy już wielokrotnie i nie zauważyłam tego reliktu.
Być może właśnie dzięki temu, iż jest taki trudny do dostrzeżenia, przetrwał do naszych czasów.

Na wysokości wzroku, na ścianie kamienicy pod numerem 15, widnieje równiutka i starannie wydrapana swastyka. Widać, iż wyżłobienia są stare.
Z ogromnym prawdopodobieństwem można założyć, że jest to oryginał z czasów II Wojny Światowej.
Załączniki
Swastyka (4).jpg
Swastyka (4).jpg (75.22 KiB) Przejrzano 6766 razy
Swastyka (3).jpg
Swastyka (3).jpg (73.23 KiB) Przejrzano 6766 razy
Swastyka (2).jpg
Swastyka (2).jpg (60.35 KiB) Przejrzano 6766 razy
Swastyka (1).jpg
Swastyka (1).jpg (79.47 KiB) Przejrzano 6766 razy
Swastyka.jpg
Swastyka.jpg (68.61 KiB) Przejrzano 6766 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Doskonale rozumiem sceptycyzm. ;-)
Też rozmyślam nad tym znakiem. Oczywiście, mógł powstać także po wojnie.
Przejrzałam spis lokatorów okolicznych kamienic na domofonach - jest tam wiele nazwisk najpewniej wywodzących się z języka niemieckiego.
Ktoś mógł swastykę wyskrobać złośliwie, by napiętnować kogoś, bo ja wiem? Pewnie nigdy nie poznamy prawdy.

Jednak rzucająca się w oczy staranność wykonania tego znaku wyklucza działania o charakterze wandalizmu. Ktoś miał dużo czasu na jego wykonanie i nie spieszył się. Poza tym napis jest stary - nakładają się na niego późniejsze rysy i malowidła.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

To nie pierwszy symbol tego rodzaju, na jaki natrafiłam podczas swoich peregrynacji.
Na poniższych zdjęciach widnieje swastyka znaleziona na schronie obserwacyjno-bojowym typu kochbunker. W dodatku z datą 1944.
Załączniki
Kochbunker ze swastykÂą (3).JPG
Kochbunker ze swastykÂą (3).JPG (68.66 KiB) Przejrzano 6752 razy
Kochbunker ze swastykÂą (2).JPG
Kochbunker ze swastykÂą (2).JPG (50.76 KiB) Przejrzano 6752 razy
Kochbunker ze swastykÂą (1).JPG
Kochbunker ze swastykÂą (1).JPG (57.14 KiB) Przejrzano 6752 razy
Kochbunker ze swastykÂą.JPG
Kochbunker ze swastykÂą.JPG (68.13 KiB) Przejrzano 6752 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ