Zburzyli baterie w Węgrzcach!

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Grubo, grubo... ale Kuba wiesz, że papier przyjmie wszystko :-/, a dziennikarze wiedzą najlepiej kto i co uważa. Poczytaj komentarze pod artykułami na portalu Gazety Krakowskiej. Myślę, że na ich podstawie powstanie kolejny tekst :-/
Brakuje jeszcze artykułu w Fakcie. Oj tam to by sie działo :roll:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Papier przyjmie, tylko że jaki sens ma wypisywanie bzdetów przeciwko Janczykowskiemu? Jak dotąd był osobą, która na tym stanowisku zrobiła dla Twierdzy Kraków najwięcej. Wystarczy sprawdzić ile obiektów wpisano do rejestru za czasów jego urzędowania albo przypomnieć sobie sprawę fortu Benedykta. Wpadka z wegrzecką baterią nie może tego przesłonić. A biorąc pod uwagę, ile konserwator ma ma przeciwników - nie tylko wśród lobby inwestorskiego, ale i we władzach miasta, to wypisywanie tekstów w rodzaju "miłośnicy fortyfikacji są oburzeni i domagają się konsekwencji wobec konserwatora" może tylko osłabić jego pozycję. Czyli zaszkodzić, bo słabszy JJ to słabsza ochrona konserwatorska dla TK i innych zabytków. A na zastąpienie go kim ś innym, lepszym lub równie dobrym, szans raczej nie ma. Widzisz kogoś takiego? Kto mógłby zostać konserwatorem wojewódzkim, znałby się na fortyfikacjach i przykładał się do ich ochrony? Ja nie. Uważam, że każdy kto w obecnej chwili zastąpi JJ będzie - patrząc z fortecznego punktu widzenia - gorszy.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

krakał pisze:I to grubo
A dlaczego? Mnie też oburza fakt, że konserwator przechodzi nad tym do porządku dziennego - stało się bo ktoś się pomylił. Urzędnik ma się prawo pomylić ale jak Ty np źle rozliczysz się z urzędem to zaraz karami przywalą i do sądu pismo skierują. Bardzo często, choć nie zawsze urzędnik = święta krowa.

Zgłaszam się na ochotnika do zatrudnienia w urzędzie. Wiem trochę o Twierdzy i mogę tworzyć karty - jak krakale znasz pana Jsnczykowskiego to możesz mnie polecić dla dobra Twierdzy :mrgreen:
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Wkradł się mały błąd - oczywiście Pana Janczykowskiego ;-)
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Darula pisze: Marooda chwal sie wywiadem z Radia Kraków w tej sprawie - mozna gdzies tego posłuchać, może załatw plik na nasza strone.
To chyba był Pan Dziennikarz, który czasem wpadał do naszych Luftschutzdeckungsgrabenów podczas Nocy Muzeów lub innych imprez. Najpierw musiałem powiedzieć (ludzkim językiem ;-) ), co to w ogóle ta bateria (jeszcze przed samą rozmową konsultowałem się z Darulą, żeby nie nakłamać :-) ) Potem były pytania o zburzenie i konserwatora. Wylałem łzy ;-) i nagadałem się, że każdy obiekt Twierdzy jest cenny, że Twierdza to całość i to jest jest wartość, że bateria przetrwała dwie wojny, komunę etc. Rolę pana JJ przy zburzeniu okreśłiłem jako "błąd zaniechania". Przy okazji opowiedziałem o naszej owocnej współpracy (uratowanie słupka, bramy), ale też o tym, że pan konserwator nie chce uznać naszych schronów za zabytki. Jakoś specjalnie nie znęcałem się nad nim. :-)
Zapewne na antenę poszły tylko jakieś małe fragmenty, bo gadałem dość dużo. :lol:
Nie wiem, nie słuchałem i jakoś specjalnie mnie to nie interesuje. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Środowiskomiłośników fortyfikacji jest oburzone postawą konserwatora i uważa, że powinien on ponieść konsekwencje. - Gdy 150-letnia parowozownia na warszawskiej Pradze została zburzona, wojewoda mazowiecki zdymisjonował konserwator Barbarę Jezierską, która nie zdołała skutecznie przeciwdziałać rozbiórce zabytku - mówi proszący o anonimowość historyk.

Ciekawe kto to?

Lidia Klupsz, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Icofort

Wiadomo cos wiecej o tej organizacji? Lidia Klupsz - wiceprezes TPF?
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Darula pisze:mówi proszący o anonimowość historyk
Też jestem ciekaw. Na pewno nie ja. I mam nadzieję, że mimo wszystko nikt z Rawelinu.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

krakał pisze:
Darula pisze:mówi proszący o anonimowość historyk
Też jestem ciekaw. Na pewno nie ja. I mam nadzieję, że mimo wszystko nikt z Rawelinu.
Krakał. Nie rozumiem, co złego jest w tej wypowiedzi. że tak piszesz? :shock: Zapewne ktoś podsunął pani redaktor tę informację i tyle. PS Ja się tu nie wypowiadałem.

Wg mnie zachowanie Janczykowskiego jest poniżej krytyki. O tym, że "rzucił" słuchawką dziennikarce wiedzieliśmy już w niedzielę rano. Wspaniałe tłumaczenie - on w niedzielę nie pracuje, więc niech się świat zawali. Typowy urzędas! A gdzie MISJA panie konserwatorze?
I teraz tłumaczy się post factum, że to jego podwładni się pomylili, ale on im nic nie zrobi... Żenada! I całkowity brak honoru! :evil:
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Dla nierozumiejących -
krakał pisze:biorąc pod uwagę, ile konserwator ma ma przeciwników - nie tylko wśród lobby inwestorskiego, ale i we władzach miasta, to wypisywanie tekstów w rodzaju "miłośnicy fortyfikacji są oburzeni i domagają się konsekwencji wobec konserwatora" może tylko osłabić jego pozycję. Czyli zaszkodzić, bo słabszy JJ to słabsza ochrona konserwatorska dla TK i innych zabytków. A na zastąpienie go kim ś innym, lepszym lub równie dobrym, szans raczej nie ma. Widzisz kogoś takiego? Kto mógłby zostać konserwatorem wojewódzkim, znałby się na fortyfikacjach i przykładał się do ich ochrony? Ja nie. Uważam, że każdy kto w obecnej chwili zastąpi JJ będzie - patrząc z fortecznego punktu widzenia - gorszy.
Zrozumiałe?

To, że nie chciał rozmawiać w niedzielę powołując się na prawo do prywatności jest całkowicie zrozumiałe. Po pierwsze, on ma prawo do prywatności. Po drugie, zapewne nie wiedział jeszcze nic na ten temat, więc nie chciał rozmawiać z dziennikarką. I co, jakby z nią porozmawiał to bateria by się sama odbudowała? W niedzielę i tak jej nikt nie burzył, a w poniedziałek konserwator wydał nakaz wstrzymujący prace. W niedzielę i tak by go nie mógł nikomu doręczyć.

Zupełnie też nie rozumiem czemu piszesz o braku honoru. Opisał sytuację jak wyglądała od strony urzędu. To nie unikanie odpowiedzialności, tylko wyjaśnienie przebiegu zdarzeń. Pracownik mógł się pomylić, bo mylić się jest rzeczą ludzką. O JJ dobrze świadczy jako o przełożonym, że nie zwala wszystkiego na swoich ludzi, lecz bierze ich w obronę. Szef powinien dbać o podwładnych. Jeśli błąd wynika tylko z pomyłki a nie ze złej woli czy niekompetencji, to IMO powinno się skończyć na upomnieniu. Odpowiedzialność za to, co się stało poniesie oczywiście JJ jako szef urzędu. Już ponosi. Wojewoda wezwał go na dywanik.

Maruda, chcesz głowy JJ bo nie wpisał do rejestru schronu na Inwalidenplacu? Co Ci przyjdzie z tego, że jego głowa się potoczy? Bateria się od tego odbuduje? Coś się zmieni na lepsze? Powtórzę, JJ jest najlepszym konserwatorem jaki mógł się przydarzyć TK. Dlaczego, pisałem wyżej. W tym mieście jest mnóstwo ludzi, którzy czyhają na każdy jego błąd i marzą o tym, ba, aktywnie działają, by zamiast JJ na jego fotelu zasiadł ktoś o dużo miększym kręgosłupie i otwartych kieszeniach. Jesteś po ich stronie?
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

Krakale, a mógłbyś objaśnić fenomen pozytywnego zaopiniowania przez pana Janczykowskiego, głośnego onegdaj projektu nadbudowy fortu Benedykta ?
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Krakał,
to że JJ jest najlepszym konserwatorem (zresztą skąd to wiesz. może ktoś inny byłby lepszy...), to nie znaczy, że jest dobry.
Zupełnie niezrozumiały jest dla mnie Twój wywód na temat odpowiedzialności szefa i jego podwładnych. Szef reprezentuje urząd na zewnątrz. Nie potrafi zrobić porządku u siebie, to bierze cięgi z zewnątrz. Jeśli poleci lub z włąsnej woli poda się do dymisji, to porządki robi jesgo następca. Tyle.
Zachowanie względem dziennikarki było poniżej krytyki. Przecież mógł jej wyjaśnić wszystko w sposób rzeczowy i, przede wszystkim kulturalny. A, że była niedziela., toż napisałem - mentalność urzędasa, o 15 kończy pracę a wszystko niech się wali. I to jest dobra postawa?
Nie chodzi mi o niewpisanie schronów z II wojny, dla nas nawet lepiej ;-) :-D
Podam inne przykłady. Jaki był wkład pana JJ w takie zdarzenia jak np: samowola budowlana przy ul. Szerokiej, nadbudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Szczepańskiej (Hotel Stary), Sheraton pod Wawelem?
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

To bardzo proste. JJ dostał wtedy telefon z Warszawy (z ministerstwa kultury). Powiedziano mu, że albo przestanie się stawiać, albo przestanie być konserwatorem. Wydał wtedy pozytywną opinię, ale wniósł mnóstwo zastrzeżeń, wymagających gruntownego przepracowania projektu. Jednocześnie zmobilizował (po cichu) opinię publiczną, głównie stowarzyszenie Podgórze.pl i TPF, tłumacząc, że on pozytywną opinię musi wydać - "ale wy protestujcie". Jak widać, pomogło. Udało się doczekać, aż zmienił się minister i jego ekipa.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

dwóch pierwszych spraw nie znam, nie interesowałem się nimi. Sheraton to nie sprawka JJ, tylko jego poprzednika na urzędzie (to on wydał zgodę). JJ mówi o tym do dziś przez zaciśnięte zęby. Byłem świadkiem.

Maruda, widzę że dążysz do utrącenia konserwatora. Nie ma sensu ciągnąć tej dyskusji, podałem Ci argumenty a Ty swoje. Mam nadzieję, że Ci (?) się nie uda. Mam też nadzieję, że nie będziesz musiał tęsknić do Janczykowskiego pod rządami kogoś kto będzie bardziej giętki i dyspozycyjny.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Krakał, no nie! "Telefon z góry od minister kultury" (cytat z Maleńczuka) - biedny Jasiu. :lol:
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Śmiejesz się? To wal na Kanoniczą i zapytaj.
marooda pisze:może ktoś inny byłby lepszy
Może i tak, bo teoretycznie nigdy nie jest tak, że nie ma nikogo lepszego. . A w praktyce, to potrafisz wskazać jakieś kandydatury? Czekam.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
ODPOWIEDZ