Oblicza Twierdzy - Kraków 1846-1918

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

W prasie rozpoczeła sie promocja wystawy:

26 maja 2011 Dziennik Polski
Szwejk dezerter i działo, które siało panikę.
Odtworzone okopy z I wojny czy replika morderczej broni, moździerza Chuda Emma - na nowej wystawie w Forcie Kościuszko. Na wejściu wita nas Feliks Księżarski, krakowski architekt, jeden z pierwszych polskich projektantów Twierdzy Kraków. Jego woskowa figura siedzi za stołem założonym projektami fortów. Wkrótce znajdzie się tu także figura inżyniera gen. Emila Gołogórskiego, który brał udział w projektowaniu krakowskich fortyfikacji później, pod koniec XIX wieku. To od tych postaci i od planszy ukazującej (po podświetleniu lokalizacji fortów) poszczególne pierścienie Twierdzy Kraków, budowanej od 1850 do 1916 roku zaczyna się nowa wystawa u podnóża kopca Kościuszki. Ekspozycja "Twierdza a miasto Kraków 1846 - 1918" powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki, we współpracy z prowadzącą działalność pod kopcem firmą Fort, miłośnikami fortów.

Jak mówią twórcy, to pierwsza w mieście tak opracowana wystawa poświęcona Twierdzy Kraków. Nad stroną merytoryczną czuwali znawcy fortyfikacji m. in. dr Krzysztof Wielgus, czy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.Wystawa częściowo zajęła pomieszczenia na parterze, ale przede wszystkim - w podziemiach Fortu nr 2 Kościuszko, pod budynkiem kaponiery. - Odzyskaliśmy tu cysterny, które przez 150 lat stały zalane - mówi Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Podziemne pomieszczenia, które niegdyś służyły do pozyskiwania wody dla Fortu w czasie oblężenia (woda, deszczówka zlewała się z dziedzińców do cystern, a tam w kolejnych pomieszczeniach była filtrowana przez piasek i żwir wiślany oraz węgiel drzewny), teraz odczyszczono, zabezpieczono przed grzybami, a by można było tam zejść - wykuto klatkę schodową w skale. - Geolodzy wskazują, że jeden pas tej skały ma nawet 150 mln lat. Będziemy tu chcieli zaznaczyć okresy geologiczne na przekroju - pokazuje przy schodach Leszek Cierpiałowski. Na wystawie poznamy słownik fortyfikacji (objaśniający, co to są np. kocie uszy, kleszcze czy szyja), dowiemy się, czym była CK Armia i jakim problemem byli dezerterzy. Dwóch z nich, ujętych - w tym słynny Szwejk - siedzi na wystawie za kratkami. To jeden z pięciu tutejszych figur woskowych. Po ekspozycji "oprowadza" wyświetlany na monitorach przewodnik - opowiada, są też napisy po angielsku. W gablotach znajdziemy takie eksponaty jak np. granat z 1917 r. czy buteleczke po piwie, jakie dostarczano żołnierzom do okopów I wojny światowej. Same okopy też poznamy w podziemiach Fortu - zostały odtworzone, można w nie wejść. W drodze do nich miniemy jednak wcześniej wiele interesujących makiet i modeli - np. ogromną makietę bitwy o Kraków z grudnia 1914 r. czy model Fortu nr 52 Borek, w skali 1:200, jednego z większych, zachowanego, znajdującego się u zbiegu ul. Fortecznej i Borkowskiej. Zaznajomimy się też z lotnictwem Twierdzy Kraków i marynarką wojenną na Wiśle (są m. in. zdjęcia kanonierek - łodzi patrolowych, które stacjonowały pod Wawelem). Będzie również (na razie go nie ma) przycisk, dzięki któremu usłyszymy wystrzał artyleryjski.

Prawdziwe cacko wystawy to model w skali 1:1 moździerza M11, zwanego Chudą Emmą, ze średnicą lufy 30,5 cm. Używano ich podczas I wojny. Były to mobilne moździerze, o wielkiej sile rażenia pocisków, bez trudu niszczyły umocnienia. Chuda Emma wyrzucała 10 pocisków na godzinę, obsługiwało ją 12 osób. Wszystkich tych moździerzy wyprodukowano 79 egzemplarzy. W krakowskich fortach były to największe używane działa. - Działo zostało odtworzone na podstawie zdjęć, bo nie ma dokumentacji technicznej, a na całym świecie są jeszcze bodaj trzy oryginały - mówi Leszek Cierpiałowski. Dodaje też: - Chuda Emma największe wrażenie robiła na psychice ostrzeliwanych. Jej siła rażenia była ogromna. Ostrzeliwanych ogarniała panika nie do opanowania.
Oficjalna inauguracja wystawy odbędzie się 1 czerwca, ale dla zwiedzających jest już ona otwarta. Kupuje się bilet zintegrowany - w cenie 10 (normalny) lub 8 zł (ulgowy) - pozwalający wspiąć się na kopiec, zwiedzić nową ekspozycję w kaponierze, a także cztery inne wystawy u podnóża kopca. (MM)


Może znawcy artylerii wypowiedzą sie czy 30,5cm to działo, moździerz, a możę haubiaca jak mozna przeczytać na jednej z tablic? Dzisiaj w Gazecie Krakowskiej jest kilka zdjęć z wystawy i określecie "Chuda Berta" :lol:

Byłem, zobaczyłem i uwagi przekazałem gospodarzą. Wystawa fajna, jeszcze niewykończona - brakuje kilku znaczących szczegółów. Dociekliwy i uważby oglądacz wyłapie kilka błedów i niedociągnięć.

Zdjecia z wystawy ukazały sie już w prasie, więc nie bedzie grzechem jak wkleje kilka moich :-P

Polecam, warto to zobaczyc na wlasne oczy... spedziłem w cysternie dwie godziny (kojący chłód), ale to stanowczo za mało, żeby z całoscią dokładnie sie zapoznać.
Załączniki
k8.jpg
k8.jpg (51.41 KiB) Przejrzano 14751 razy
k7.jpg
k7.jpg (50.28 KiB) Przejrzano 14751 razy
k6.jpg
k6.jpg (44.12 KiB) Przejrzano 14751 razy
k5.jpg
k5.jpg (50.1 KiB) Przejrzano 14751 razy
k4.jpg
k4.jpg (46.36 KiB) Przejrzano 14751 razy
k3.jpg
k3.jpg (60.32 KiB) Przejrzano 14751 razy
k2.jpg
k2.jpg (60.17 KiB) Przejrzano 14751 razy
k1.jpg
k1.jpg (55.27 KiB) Przejrzano 14751 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Myślę, że przeciętny widz zrobi tak :shock: i wreszcie powstanie Muzeum lepsze lub gorsze o Twierdzy :mrgreen:
alka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-19, 19:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alka »

no właśnie ja zrobiłam tak :shock: !! i mi sie podobało dopiero Wy mnie tu oświeciliście o brakach i niedociągnięciach
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Umawiamy się jutro na kopcu? O 18 jest też otwarcie wystawy o harcerzach w kaponierze.

Bedę miał dla wszystkich zaproszenia na "Twierdze Kraków" :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Gdzie i o której?
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

18.30 w okolicach wejścia do hotelu w koszarach?
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

mnie pasuje
Jenny

Post autor: Jenny »

Chyba...17.30, skoro o 18 otwarcie? :roll: Postaram się zdążyć.
Jenny

Post autor: Jenny »

Aha, nie doczytałam.... :oops: Zapomniałam, że wystawy są dwie :-> W takim razie super, zdążę :-P
Jenny

Post autor: Jenny »

Jeszcze jedna sprawa: czy tam będzie wstęp tylko za zaproszeniami? Pytam, bo być może wezmę ze sobą kogoś, kto nie jest w stow.
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Wy mnie tu oświeciliście o brakach i niedociągnięciach
Alka, tylko niektórych...
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

A mnie się podobało. W sumie czy okop miał być taki czy inny... nie robi mi różnicy, a ludzie byli zachwyceni. Jestem turystą, a nie znawcą i wystawa wg mnie jest świetna. Fakt faktem kolejnym błędem jaki znalazłem było nazewnictwo, w podpisach ekspozycji - ...klamry z kEwern...
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Mnie sie też podoba, fajne miejsce na mapie atrakcji turystycznych Krakowa. Łukasz, gdzie uciekliście po przemówieniach? Bankiecik był po zwiedzaniu :-P
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Wiem, ale musieliśmy jeszcze o Tyniec zahaczyć i troszkę nam się spieszyło.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

No to kilka zdjęć z części nieoficjalnej :mrgreen:
Załączniki
t10.jpg
t10.jpg (70.29 KiB) Przejrzano 14726 razy
t9.jpg
t9.jpg (66.36 KiB) Przejrzano 14726 razy
t8.jpg
t8.jpg (39.37 KiB) Przejrzano 14726 razy
t7.jpg
t7.jpg (54.29 KiB) Przejrzano 14726 razy
t6.jpg
t6.jpg (34.43 KiB) Przejrzano 14726 razy
t5.jpg
t5.jpg (60.98 KiB) Przejrzano 14726 razy
t4.jpg
t4.jpg (65.13 KiB) Przejrzano 14726 razy
t3.jpg
t3.jpg (51.38 KiB) Przejrzano 14726 razy
t2.jpg
t2.jpg (58.52 KiB) Przejrzano 14726 razy
t1.jpg
t1.jpg (65.58 KiB) Przejrzano 14726 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
ODPOWIEDZ