Festungsartillerieregiment Nr. 2 - imprezy plenerowe

TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Warunki do focenia były generalnie ciężkie

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

krakał pisze:
Darula pisze:Werk 33. Szukałem w necie i nic :-/ Co ta firma robi, produkuje.... :?:
Podobnież szyje mundurówkę do filmów. Logo pojawia się w czołówce serialu "Wojna i miłość". Nie widziałem "Bitwy warszawskiej", ale podejrzewam że też.

Chyba jednak nie:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1170868,2

Na planie "Bitwy Warszawskiej" rządził niepodzielnie pan Szejnach i raczej nie pozwoliłby sobie na żadną konkurencję.
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

No piękna dyskusja, zwłaszcza z tym samcem alfa pojechał :mrgreen: .
Ja jako minusy dodam jeszcze:
-robienie zdjęć przez rekonstruktorów w czasie inscenizacji
- fatalne ustawienie publiczności w drugiej części inscenizacji - mało co było widać.
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Samiec alfa? On? To trzeba było posłuchać jego głosu na tej imprezie, brzmiał jak włoski porucznik z jednego dowcipu (opowiem kiedyś przy okazji).

Wybrałem się na tę imprezę i powiem tak - nic bym nie stracił, gdybym nie poszedł.
Było parę fajnych klimatów - płomienie wylotowe z luf karabinów, smugi światła reflektorów we mgle i dymie. Niestety to w zasadzie tyle.

Scenariusz generalnie do kitu. Impreza była podzielona na dwie części, najpierw Austriacy mieli przygotowane stanowisko na płaskim terenie w miejscu po zasypanej fosie lewego barku fortu, a Rosjanie nacierali fosą (teren tam się wznosi i wyprowadza na poziom dawnego wału pochylnią). Rosjan było raptem kilku, zdaje się pięciu, ale to mniejsza. Ck obrońców też nie za wielu, bo chociaż było ich kole dwudziestu osób, to karabinów mieli już znacznie mniej. Mieli przygotowane "coś", zrobione z "worków z piaskiem" (w cudzysłowie, albowiem w środku był nie piasek tylko siano albo jakiś inny "puchaty" i lekki wypełniacz, więc worki wyglądały jak poduchy), w czym było "osadzone" repliki tarcz okopowych, tzw. trapezów. W rękach ich nie miałem, ale w tych poduchach oryginalny trapez by się zapadł, więc musiały być ze sklejki. Żeby było weselej, założono je do góry nogami, czyli dłuższym bokiem ku górze. Za "tym czymś" kryli się Austriacy. Rosjanie doszli do tego czegoś, i... się zatrzymali. Jeden Austriak rzucił się na nich z okrzykiem "Fuer Kaiser!" na ustach i bajonetem w ręce, poległ od razu. Obrońcy "polegli" bądź się wycofali. Dzielnie broniła pozycji jedynie czteroosobowa sekcja austriackich fotoreporterek, rozwinięta do boju o kilka metrów na lewo i w tył od tego "czegoś", bezobciachowo focąc, błyskając fleszami, świecąc ekranami aparatów fotograficznych i komórek. Wszystko oczywiście na oczach publiki, która miała dzielne żołnierki - reporterki jak na dłoni, od czasu do czasu oświetlając je błyskami własnych fleszy. Rozumiem chęć zrobienia zdjęć przez grupy uczestniczące w imprezie, za to nie rozumiem, czemu focący - obwieszeni jak najbardziej współczesnym sprzętem - musieli być w samym jej środku. Noc miłosierna nie była w stanie tego ukryć i sam mam kilka pięknych ujęć owych focących kobiet, łącznie ze sceną, kiedy to w odległości pięciu metrów stoją Rosjanie z karabinami, a one dalej focą. A co. Fuer Kaiser!

Część druga zaczęła sie od zmiany dekoracji i przesunięcia pola na miejsce po wale artyleryjskim i drodze wałowej lewego barku. Teraz wszystko działo się sporo dalej od publiczności, niż pierwsza część, więc focić było trudno ze względu na ciemności i mgłę (błysk flesza nie dolatywał na dostateczną odległość, poza tym odbijał się od zawiesiny cząsteczek wody - ale i dymu - w powietrzu. No cóż, na mgłę organizatorzy wpływu nie mieli. Ale bliżej troszkę mogło być.
Nota bene, określenie "działo się" sugeruje, że rzeczywiście "się działo". A tymczasem było trochę huku (o piro za chwilę), świecenia reflektorami i ganiawki po łączce - i tyle. Scenariusz sprawiał wrażenie żywcem wyjętego z diariusza partyzanta: poniedziałek - goniliśmy Niemców, wtorek - Niemcy gonili nas, środa - goniliśmy Niemców, czwartek - Niemcy gonili nas, piątek - goniliśmy Niemców... I tak w kółko, ileś razy na przemian nacierali najpierw jedni, potem drudzy. Nie powiem, były momenty ciekawsze - na przykład, gdy uczestnicy się pogubili i na polu oprócz licznych "poległych" zostało bodaj dwóch Austriaków i tyluż Rosjan. No i stoją siroty z karabinami na sześć kroków od siebie i się gapią na siebie niczym krowa na pociąg. Sytuację uratował przytomnie dowódca Rosjan nakazując donośnym głosem odwrót, ale widać było, że owa czwórka nie wie co ma ze sobą zrobić i po widowni poszedł śmiech.
Reszta już przewidywalna - za którymś razem Austriacy dali Ruskim popęd, no i cześć pieśni.

Teraz piro i ammo. Osławiona feldkanona była, ale nie udało mi się zauważyć by strzelała - a jeśli strzelała, to znaczy że nie huczała głośniej ani nie błyskała bardziej od karabinów. Sira na Do Broni pisze, że wystrzeliła coś ze trzy razy - no cóż, może, on ją widywał w akcji za dnia, to może i potrafi odróżnić jej wystrzał wśród palby. Ponadto, ustawiono ją maksymalnie daleko od publiki, za wszystkimi innymi artefaktami. Ginęła w ciemnościach i o tym, że była, ja osobiście dowiedziałem się ze swoich zdjęć (widać ją na całym jednym na około 270 które zrobiłem, z czego 115 w miarę udanych). Zupełnie tego nie rozumiem - po co ją tak chowali.
Ammo - no cóż, strzelali sporo, ale 100 sztuk na lufę o których pisze Jaskółowski IMO nie mieli; ja bym przypuszczał, że może po 50. Niemniej amunicji nie żałowali.
Piro - pożal się, Boże. Trochę petard. I domowych wynalazków, konfekcjonowanych w tekturowe rdzenie od rolek srajtaśmy i zaklejanych taśmą klejącą - one robiły za granaty ręczne. Nie wiedziałbym o tym, ale tak się składa że kolega znalazł dwa takie niewybuchy... W locie toto ciągnęło za sobą snopy iskier. Całość "pirotechniki" sprawiała wrażenie kiepskiego, niskobudżetowego sylwestra, a nie wojny.

Cóż jeszcze? Uczestników kole trzydziestu, z czego Czechów chyba połowa, jak nie lepiej - sądząc po tym, jak często słyszało się wśród uczestników cestinou. Wśród mundurowych trzy dziewczyny i jeden nieletni u Austriaków, do tego jeszcze dwie baby wiejskie u Rosjan. O tym, że jeden Rosjanin przerabiany z Austriaka - typowe austriackie sztylpy i spodnie w kolorze feldgrau widoczne spod płaszcza - pisano już na Do Broni.

Zdjęcia wrzucę, jak obrobię.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

krakał pisze: "osadzone" repliki tarcz okopowych, tzw. trapezów. W rękach ich nie miałem, ale w tych poduchach oryginalny trapez by się zapadł, więc musiały być ze sklejki.
Jutro zważe orginał bo te repliki wyjątkowo lekkie ;-)
krakał pisze: Żeby było weselej, założono je do góry nogami, czyli dłuższym bokiem ku górze..
Chyba odwrotnie, dłuzszym bokiem na dół :idea: z tego co widziałem na zdjęciach.
Załączniki
12.jpg
12.jpg (85.66 KiB) Przejrzano 15436 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Masz rację, odwrotnie, tj. prawidłowo powinny być dłuższym do góry, a u imć Jaskółowskiego były dłuższym na dół. No, ale to przecież :idea:
"największy specjalista od ck wojskowości w Polsce"

A oryginał trochę waży, nawet w najcieńszej wersji.
Ostatnio zmieniony 2011-12-08, 22:38 przez krakał, łącznie zmieniany 1 raz.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Zwracałem im uwagę rok temu :idea: Ale... :-/
Załączniki
tt.jpg
tt.jpg (65.47 KiB) Przejrzano 15429 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

TomekM pisze:No piękna dyskusja, zwłaszcza z tym samcem alfa pojechał
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mnie się bardziej podoba co innego. On pisze o działaniu na szkodę swojego pożal się Boże "regimentu". Bardzo charakteryzuje go to, iż nie dostrzega jaką szkodę wyrządza swemu "regimentowi" on sam, takimi właśnie postami. On na wet nie wie, że gra do własnej bramki - więcej, cieszy się że strzela gole. Pożałowania godne.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Obiecane obrazki. Niech nazwy plików służą za komentarz.
Załączniki
JEDNI BÂŁYSKAJÂĄ FLESZEM, INNI - GRANATAMI Z ROLEK PO SRAJTAÂŚMIE.jpg
JEDNI BÂŁYSKAJÂĄ FLESZEM, INNI - GRANATAMI Z ROLEK PO SRAJTAÂŚMIE.jpg (65.33 KiB) Przejrzano 15562 razy
ÂŁOWCY.jpg
ÂŁOWCY.jpg (51.16 KiB) Przejrzano 15562 razy
DUCHY DÂŻUNGLI.jpg
DUCHY DÂŻUNGLI.jpg (64.61 KiB) Przejrzano 15562 razy
NATARCIE. UWAGA - JEDYNE ZDJÊCIE NA KTÓRYM WIDAÆ FELDKANONÊ.jpg
NATARCIE. UWAGA - JEDYNE ZDJÊCIE NA KTÓRYM WIDAÆ FELDKANONÊ.jpg (100.4 KiB) Przejrzano 15562 razy
...I WRESZCIE  ZWYCIʯYLI.jpg
...I WRESZCIE ZWYCIʯYLI.jpg (65.35 KiB) Przejrzano 15562 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

...
Załączniki
POCISK.jpg
POCISK.jpg (62.98 KiB) Przejrzano 15561 razy
KLIMAT 4 - DRUGI POCISK.jpg
KLIMAT 4 - DRUGI POCISK.jpg (67.95 KiB) Przejrzano 15561 razy
KLIMAT 5 - MALOWANE ÂŚWIATÂŁEM.jpg
KLIMAT 5 - MALOWANE ÂŚWIATÂŁEM.jpg (63.36 KiB) Przejrzano 15561 razy
BÓJ.jpg
BÓJ.jpg (90.82 KiB) Przejrzano 15561 razy
SWIATÂŁEM MALOWANE 2.jpg
SWIATÂŁEM MALOWANE 2.jpg (63.57 KiB) Przejrzano 15561 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

...
Załączniki
SEKCJA FOTO.jpg
SEKCJA FOTO.jpg (85.04 KiB) Przejrzano 15560 razy
LEFLECHTÓR.jpg
LEFLECHTÓR.jpg (93.1 KiB) Przejrzano 15560 razy
K.u.K. SIÂŁACZE.jpg
K.u.K. SIÂŁACZE.jpg (110.67 KiB) Przejrzano 15560 razy
INTERLUDIUM.jpg
INTERLUDIUM.jpg (93.34 KiB) Przejrzano 15560 razy
STRZAÂŁY... A PANI DALEJ FOCI BEZOBCIACHOWO.jpg
STRZAÂŁY... A PANI DALEJ FOCI BEZOBCIACHOWO.jpg (67.21 KiB) Przejrzano 15560 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

...
Załączniki
JOB TWOJU MAÆ, WAÑKA - WSTAÑKA!.jpg
JOB TWOJU MAÆ, WAÑKA - WSTAÑKA!.jpg (90.98 KiB) Przejrzano 15559 razy
SEKCJA FOTO ZATRZYMAÂŁA ROSYJSKIE NATARCIE.jpg
SEKCJA FOTO ZATRZYMAÂŁA ROSYJSKIE NATARCIE.jpg (107.24 KiB) Przejrzano 15559 razy
KRYÆ SIÊ, REBIATA! DZIEWCZYNY NAM MOG¡ ZDJÊCIE ZROBIÆ!.jpg
KRYÆ SIÊ, REBIATA! DZIEWCZYNY NAM MOG¡ ZDJÊCIE ZROBIÆ!.jpg (95.8 KiB) Przejrzano 15559 razy
A TERAZ SPÓJRZMY, CO JEST NA EKRANIKU....jpg
A TERAZ SPÓJRZMY, CO JEST NA EKRANIKU....jpg (52.26 KiB) Przejrzano 15559 razy
I JESZCZE RAZ....jpg
I JESZCZE RAZ....jpg (84.94 KiB) Przejrzano 15559 razy
DO ROSYJSKIEJ PIECHOTY, Z CYFRZAKA, FLESZEM, OGNIA! LUD GÂŁUPI WSZYSTKO KUPI....jpg
DO ROSYJSKIEJ PIECHOTY, Z CYFRZAKA, FLESZEM, OGNIA! LUD GÂŁUPI WSZYSTKO KUPI....jpg (61.04 KiB) Przejrzano 15559 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

I JESZCZE TYLKO -
Załączniki
RUSSKIJE.jpg
RUSSKIJE.jpg (91.59 KiB) Przejrzano 15558 razy
KLIMAT 1.jpg
KLIMAT 1.jpg (60.44 KiB) Przejrzano 15558 razy
PODUCHY, TRAPEZY I ÂŻOÂŁNIERZ - SZWENDAÂŁA.jpg
PODUCHY, TRAPEZY I ÂŻOÂŁNIERZ - SZWENDAÂŁA.jpg (90.13 KiB) Przejrzano 15558 razy
KLIMAT 2 - REFLEKTOR.jpg
KLIMAT 2 - REFLEKTOR.jpg (102.64 KiB) Przejrzano 15558 razy
K.u. K. DESPERADO.jpg
K.u. K. DESPERADO.jpg (92.1 KiB) Przejrzano 15558 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Pochrzaniła mi się kolejność, wybaczcie...
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
ODPOWIEDZ