XIII Podgórskie dni otwarte

Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

XIII Podgórskie dni otwarte

Post autor: kiler »

W programie znalazłem takie cuś:
Wojna krymska na Skałkach Twardowskiego
godz. 10.00
Zbiórka na skrzyżowaniu ul. Norymberskiej i Zielnej
W cieniu obchodów 100-lecia wybuchu pierwszej wojny światowej mija rocznica rozpoczęcia innego wielkiego konfliktu.160 lat temu rozpoczęła się wojna nazwana później krymską, która choć toczona tysiące kilometrów od Krakowa, pozostawiła w mieście trwałe ślady. Na pamiątkę ówczesnych wydarzeń jak również niedawnego konfliktu Ukraińsko-Rosyjskiego o Krym, odbędziemy 1.5-godzinny spacer po austriackich fortyfikacjach z lat 1854-55 na Skałkach Twardowskiego. W programie:
Fortyfikacje austriackiego polowego obozu warownego z okresu Wojny Krymskiej (1854-55):
- Bateria polowa FB-28
- Szaniec piechoty IS-29 ½
- Szaniec polowy FS-29
Fortyfikacje polowe niemieckiej „Pozycji Fryderyka“ (1944r.)
Polowe stanowisko ogniowe karabinu maszynowego z okresu PRL
Oprowadza: Piotr Leonowicz
Chętnie wziąłbym udział, tylko czy ktoś mógłby mi powiedzieć, gdzie jest róg Norymberskiej i Zielnej? Czy chodzi o tą polną drogę zaraz za jednostka wojskową?
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

I jeszcze coś takiego:
Wojenne dzieje „Libana". Kamieniołom „Liban" i Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie
godz. 13.00
Zbiórka: ul. Za Torem 22, przed wejściem.
Skąd się wzięła nazwa "Liban". Dlaczego ten kamieniołom jako jedyny spośród krakowskich wapienników zyskał złą sławę? Leżący w cieniu obozu płaszowskiego teren byłego obozu karnego Służby Budowlanej był świadkiem wielu tragedii okupacyjnych. W trakcie wycieczki zwiedzający dowiedzą się o zarówno o przedwojennych dziejach kamieniołomu, ale przede wszystkim zapoznają się z wojennym okresem jego funkcjonowania. Poznamy rolę Libana w systemie okupacyjnego terroru, jak i znaczenie gospodarcze. Jeszcze raz zatrzymamy się przed pomnikiem - mogiłą grupy junaków zamordowanych przez Niemców 22 lipca 1944 r. i przywołamy tamte wydarzenia…
Oprowadza: Piotr Makuła (Muzeum Armii Krajowej im Gen. Emila Fieldorfa „Nila”)
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

kiler pisze:Oprowadza: Piotr Leonowicz
Firma solidna!
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

krakał pisze:
kiler pisze:Oprowadza: Piotr Leonowicz
Firma solidna!
Nie wątpię, ale mam problem ze zlokalizowaniem miejsca startu wycieczki. Jak myślicie, chodzi o tą polną drogę między JW a zalewem?
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Tak. Skonsultowałem z przewodnikiem :-) Wycieczka zaczyna się od FB 28.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Jak bym był wredny i do tego chciał sie podlizać Daruli, to bym to skomentował: jaki Prezes taki karabin... :-D :-D :-D, ale to tylko takie małe reko na dzisiejszym spacerze ;-). Wycieczka bardzo fajna i nie rozumiem tylko dlaczego większość wycieczkowiczów (poza prowadzącym i Krakałem ;-) ) nie zachwyca się tak wspaniałym dziełem fortyfikacyjnym jakim jest FB 28 ....
Załączniki
spacer.jpg
spacer.jpg (119.71 KiB) Przejrzano 13380 razy
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

Niestety nie dałem rady, ale chciałem podpytać jak było? Jakieś zdjęcia może? Dużo osób?
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Ano, trochę było.... A erkaem z gałązki DP dostał od przewodnika, to nie był jego pomysł :-)
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Zablokowany