Katowice - schrony typu einmannbunkier

Czyli wszystkie tematy nie związane z MSMH "Rawelin"
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Katowice - schrony typu einmannbunkier

Post autor: szkieletek »

Teren dawnej kopalni Katowice, po likwidacji, został zaadaptowany na przestrzeń muzealną.
Część obiektów wyburzono, część zmodernizowano, wzniesiono także charakterystyczne "szklarnie" - pawilony wystaw.

W pobliżu zabudowań zgromadzono znalezione w okolicy schrony bierne typu einmannbunkier.
Jeden z nich pochodzi z terenów hałdy zlokalizowanej tuż za słynnym Spodkiem.
Nietypowe znalezisko na budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Na terenie po hałdzie, która jeszcze nie dawno stała za katowickim Spodkiem, znaleziono nietypowy obiekt.

Betonowa konstrukcja w kształcie wieżyczki jest niewielkich rozmiarów, ma około 3 metry wysokości i niewielką średnicę. Na razie nie wiadomo co to dokładnie jest, ani co dalej z nietypowym znaleziskiem.

- Znaleziskiem zainteresowali się już pracownicy muzeum. Obiekt został sfotografowany i najprawdopodobniej zostanie przewieziony w inne miejsce. Na chwilę obecną prace w rejonie znaleziska zostały wstrzymane ale nie ma zagrożenia opóźnienia budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W innych miejscach prace trwają normalnie - mówi Marek Nych, koordynator budowy.
Źródło: http://www.mmsilesia.pl/406384/nietypow ... ngresowego
Załączniki
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (9).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (9).jpg (39.55 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (8).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (8).jpg (39.33 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (7).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (7).jpg (31.84 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (6).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (6).jpg (37.77 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (5).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (5).jpg (36.3 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (4).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (4).jpg (29.46 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (3).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (3).jpg (41.69 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (2).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (2).jpg (33.75 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (1).jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie (1).jpg (47.14 KiB) Przejrzano 16663 razy
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie.jpg
Schrony - Nowe Muzeum ÂŚlÂąskie.jpg (34.34 KiB) Przejrzano 16663 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

No to juz widze gdzie sie wybierzemy przy okazji :-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Koniecznie zajrzyjcie także do kazamatów głównej siedziby Muzeum. Wystawa z pewnością Was bardzo zainteresuje.
Ekspozycja w charakterze studium magazynowego prezentuje udział i rolę śląskiego przemysłu militarnego XIX i XX wieku w wytwarzaniu surowców, materiałów oraz gotowych egzemplarzy broni, uzbrojenia oraz oporządzenia wojskowego. Na jej potrzeby przygotowaliśmy oryginalny schron przeciwlotniczy z roku 1939, znajdujący się w piwnicach Muzeum Śląskiego. Wypełniają go unikatowe obiekty militarne.
Wystawa jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 12.00 - 17.00, lub po uprzednim kontakcie z Działem Oświatowym Muzeum Śląskiego, tel. 032 25 85 661-3, w. 316.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

A na gmachu głównym Muzeum (Aleja Wojciecha Korfantego 3), od strony rzeki Rawy, zachowała się ładna strzałka LSR z czasów wojny.
Załączniki
Muzeum ÂŚlÂąskie.JPG
Muzeum ÂŚlÂąskie.JPG (28.88 KiB) Przejrzano 16656 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Ciekaw jestem, czy to tam planują pokazywać tego OTZ-ta, którego wyciągnęli z Broniszewa
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Pojedziemy, zobaczymy ;-) !
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Gogo
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 2013-05-29, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Katowice - schrony typu einmannbunkier

Post autor: Gogo »

Przepraszam że się czepiam. Lecz chyba nastąpiła jakaś pomyłka. Zdjęcia w pierwszym poście tj. 8 i 9, to są chyba klasyczne kochy a nie einemany?
W fortyfikacyjny temat wlazłem przez przypadek w 1988 roku. A bardziej dogłębnie w 1989 r.
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Re: Katowice - schrony typu einmannbunkier

Post autor: szkieletek »

Oczywiście, że tak, mój błąd.
Na szczęście już mi wbito w łepetynę różnicę między tymi dwoma typami betonów i to na tyle efektywnie, że przeglądając dziś ten watek sama pacnęłam się w czoło, czytając własną wypowiedź. ;-)

Dziękuję za zwrócenie uwagi!
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ