Zburzyli baterie w Węgrzcach!

Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Zburzyli baterie w Węgrzcach!

Post autor: marooda »

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/10 ... 6939,1,3,5

Bunkry Twierdzy Kraków zburzone. Konserwator nie ochronił zabytku
A. Agaciak, P. Rąpalski

Przy ulicy Słonecznej w Węgrzcach buldożery równają z ziemią bunkry z 1904 roku, należące do fortyfikacji Twierdzy Kraków. Konserwator zabytków nie wpisał ich do ochronnego rejestru. Teraz zapowiada naprawienie błędu. Za późno. Dwa z trzech schronów zostały zniszczone.

To były dobrze zachowane baterie artyleryjskie fortu - mówią specjaliści od fortyfikacji (© archiwum)


- Młot pneumatyczny rozbijał kopułę schronu, ekipy od razu sprzątały gruz. Wycięto stare drzewa, spalano gałęzie - opowiada nasz Czytelnik (prosząc o nieujawnianie nazwiska). - Czy w Polsce wydaje się zezwolenia na niszczenie obiektów historycznych? Przecież Twierdza Kraków i jej pozostałości powinny być pod ochroną - apeluje mieszkaniec Węgrzc.

Konserwator zabytków sam jest zszokowany. - Ten teren znajduje się w przebiegu północnej obwodnicy i objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego. Uważałem, że to wystarczające zabezpieczenie - mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Wysłał już pracowników, aby sprawdzili, co się stało. Uważa, że jeden z trzech bunkrów uda się uratować.

Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, po otrzymaniu sygnału o wyburzeniach, także skierował na miejsce urzędników.

Okazało się, że prywatny właściciel działki, przed przystąpieniem do równania terenu, pytał wojewódzkiego konserwatora, czy bunkry są chronione. Otrzymał odpowiedź, że nie. Zgłosił więc zamiar wyburzenia w starostwie powiatowym.

- To skandal, że konserwator nie objął tego obiektu ochroną. Wierzyliśmy, że to zrobił - oburza się Dariusz Krzyształowski, z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin". - To były dobrze zachowane bunkry baterii artyleryjskiej fortu. Takich nieruchomości należących do twierdzy jest jeszcze kilka i może to oznaczać, że wszystkie prędzej czy później zostaną wyburzone, bo komuś będą przeszkadzać - kwituje.

Konserwator zapowiada naprawienie błędu. - W tej sytuacji zacznę wpisywać do rejestru zabytków wszystkie obiekty Twierdzy Kraków, a o naruszeniach poinformuję prokuraturę - zapewnia Janczykowski. Kraków stara się też o uznanie fortów za pomnik historii i wpisanie ich na listę UNESCO.

---------------------------------------

Janczykowski do zwolnienia!!!
Jenny

Post autor: Jenny »

Powtórzę to, co napisałam w wątku prasowym. W niedz. odebrałam telefon od autorki tekstu z GK, z pytaniem, czy jako stowarzyszenie wiemy coś na temat burzenia baterii fortu Węgrzce. Powiedziałam że nic i że prawdę mówiąc byłam tam ostatnio ze dwa lata temu. Ktoś zaalarmował redakcję, że jakaś ekipa z młotami pneumatycznymi rozwala austriackie, ponadstuletnie mury. W pierwszej chwili (nie znam się dobrze na fortecznej "numeracji"), myślałam, że chodzi o ten mały, mocno zdewastowany już obiekt położony obok wiaduktu, po stronie fortu Łysa Góra i że ma to związek z jakże wspaniałą inwestycją (zamknięty teren osiedla wokół fortu). Nie widziałam zdjęć ani maila. Wobec czego dałam namiar na Prezesa :roll: A wcześniej dowiedziałam się, że szanowny konserwator rzucił słuchawką, argumentując, że... przecież jest niedziela.
Co się okazało - macie w tekście. To jest absurdalne, żeby fortyfikacje, które przetrwały dwie wojny, dziesięciolecia komuny i różne "mody" na burzenie, teraz padły ofiarą jakiegoś pana Zenka z Węgrzc, który nie ma pojęcia, czym była Twierdza Kraków. A poza tym... ma pozwolenie. Ale że konserwator nie wie... Niepojęte.
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Tak właśnie było. Już wczoraj dotarła do nas informacja o burzeniu i o... specyficznym zachowaniu tzw. konserwatora zabytków, czyli Jana Janczykowskiego.
Ja uważam, że wojewoda powinien już temu urzędnikowi podziękować i to natychmiast.

-----------------------------------------------
Janczykowskii do zwolnienia!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

A kto podziekuje wojewodzie :?:

WYBORCY :mrgreen:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Najgorsze jest to,że cała rzecz jest jak najbardziej legalna i możemy tego kogoś cmoknąć. Sprawdzałem dziś rano w UG Zielonki.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Krakał [to jest pytanie] czy bronisz pana tzw. konserwatora zabytków???
Dla mnie ten pan urzędnik od dawna przestal być wiarygodny i potrzebny.

--------------------------
Janczykowski do zwolnienia!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Marooda - chyba źle zrozumiałeś Krakała... To właściciel posesji miał prawo zburzyć zaniedbane "bunkry" skoro nie widnieją w ewidencji. Zresztą wpisywanie obiektów TK na listę zabytków to już długoletnia tradycja.
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Shiman, pamiętasz co ten pan tzw. konserwator zabytków odpisał radzie dzielnicy na wnisek o wpisanie do rejestru "naszych" i innych schronów przeciwlotniczych???

--------------------------------------
Janczykowski do zwolnienia!
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

W tej konkretnej sprawie nie bronię. Generalnie jednak uważam, że JJ jest niezłym konserwatorem i mamy szczęście, że to on nim jest. W danej sprawie jego wina polega na zaniechaniu, a nie na działaniu. To zaniechanie zaś wynika - jak sądzę - przynajmniej w części z przeciążenia WUOZ pracą i "zbyt małych mocy przerobowych". Ciekaw jestem co powiesz, jak JJ odejdzie a jego miejsce zajmie dajmy na to pan refugiant. Żeby być konserwatorem wojewódzkim trzeba bowiem mieć sztywny kręgosłup, a IMO JJ go ma. Porównaj co się dzieje np. w Przemyślu w fortecznych sprawach.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Kuba, jednak go bronisz......... Trudno.
Dla mnie gość jest przegrany, choćby po lekturze pism jego autorstwa. Żałość.... :-(
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

O 12:00 lub koło tego w Radiu Kraków będzie dzisiaj o zburzonej baterii i p. Janczykowski się wypowie!
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

A da się to jakoś później odsłuchać?
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Nie wiem - mam wiadomość z pierwszej ręki od Daruli, że ma być. Prosił aby wrzucić na forum.
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Włączyłem, słucham z netu, ale na razie nie ma... Chyba że już było? Jakaś muza leci..
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Krakale - jeżeli nie słuchałeś:

Zburzenie to efekt pomyłki urzędników, wobec których Pan Konserwator nie wyciągnie konsekwencji... Ot stało się. :roll:
ODPOWIEDZ