Do piekła Sachsenhausen

Jenny

Do piekła Sachsenhausen

Post autor: Jenny »

Od 7 listopada 2010 r. do 3 kwietnia 2011 r w sali wystaw czasowych oddziału MHK Fabryka Emalia Oskara Schindlera pokazywana bedzie wystawa czasowa Do piekła Sachsenhausen. Los krakowskich uczonych na początku II wojny światowej.

Nie zapomnijcie naszej śmierci, nie dajcie jej zmarnować – te słowa profesora Stanisława Estreichera dotyczą tragedii, która dokonała się 70 lat temu. Polska przegrała kampanię wrześniową 1939 roku. Po raz pierwszy w blisko sześciowiekowej historii uniwersytetu krakowskiego nie doszło do inauguracji roku akademickiego. W całym kraju rządzili niemieccy naziści. Z ich rozkazu, 6 listopada, zwołano profesorów na spotkanie w głównym gmachu uniwersyteckim. Niemiecki oficer miał wygłosić wykład o stosunku III Rzeszy i narodowego socjalizmu do nauki. Gdy zgromadzili się na wyznaczoną godzinę, zostali uwięzieni, zapędzeni do policyjnych ciężarówek, wywiezieni do więzień, aż trafili do obozu zagłady w Sachsenhausen pod Berlinem. Wielu nie powróciło już do świata żywych.

Dzień 6 listopada to data symboliczna, gdyż aresztowanie uczonych krakowskich nie było przypadkiem odosobnionym, lecz zaledwie epizodem zagłady elity polskiej w latach 1939–1945. Okupanci niemieccy dokonali jej masowej egzekucji w Palmirach pod Warszawą, zamordowali profesorów we Lwowie i księży w Pelplinie, rozgromili inteligencję Bydgoszczy, Lublina, Stanisławowa... Powieszono, ścięto, rozstrzelano, zagazowano, zagłodzono dziesiątki tysięcy nauczycieli, duchownych, lekarzy, dziennikarzy, literatów, aktorów, sportowców, urzędników.
(ze strony Muzeum Historycznego Miasta Krakowa)
Więcej o wystawie:
http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/657
Załączniki
zaproszenie-1.jpg
zaproszenie-1.jpg (63.92 KiB) Przejrzano 2324 razy
Zablokowany