Panzernest

Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

na str. 5 i 7 jest ta sama figurka. Czyli da się
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

Teraz zobaczyłem dopiero figurkę na stronie 5. Pasek przez pierś na tej Twojej figurce jest właśnie od puszki, ten od pojemnika na zapasową lufę powinien być odzielnie na ramieniu tak jak na fotce na stronie 5. Był on troszkę szerszy niż ten do puszki, poniżej mój komplecik (pasek - replika):

Obrazek

Obrazek


Puszki noszono tylko w ten sposób (na pasku przez pierś), choć raz na jednej a raz na drugiej stronie - każdemu jak wygodniej. Był jeden wyjątek - czasem motocykliści nosili puszki z przodu w trakcie jazdy.

Co do Gasplany, o której pisze Shiman, to było różnie - raz była przyczepiona trokami (nieregulaminowo), a czasem tak:

http://www.dererstezug.com/attachinggascape.htm

choć przyznam, że takiego sposobu na żadnym epokowym zdjęciu jeszcze nie widziałem. Często też wogóle jej nie było.

Zelta była przypięta 2 specjalnymi trokami do pasa głównego nad chlebakiem, a menażka i manierka trokami do chlebaka jak pisze Shiman (chyba że Landser miał A-ramę).
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Zdjęcia wyjaśnią, o co mi chodzi: czy taka konfiguracja jest możliwa w 1944 roku? I nie gasplana, a Zelta i 4 guziki, a nie 5 niestety
Załączniki
plecy.jpg
plecy.jpg (52.07 KiB) Przejrzano 13118 razy
przĂłd.jpg
przĂłd.jpg (68.69 KiB) Przejrzano 13118 razy
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Jeszcze widoczek z góry :mrgreen:
Załączniki
stanowisko.jpg
stanowisko.jpg (93.06 KiB) Przejrzano 13113 razy
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Pozwolę sobie zabrać głos choć w temacie rekonstrukcji jestem raczej początkujący nie tak jak kol. Kiler - można by rzec weteran. :mrgreen:

1. Odnośnie 1 wojaka. Coś tu kolego przekombinowałeś. Oglądnij sobie książkę Ospreya, którą Ci myślę dałem (jak nie to jest w sieci) pt. German combat Equipments na str. 28 pdf lub inaczej tablica C.

W czym rzecz: z przodu jest TYLKO pasek od puchy na maske. Z tyłu z kolei zaprezentowałeś nie do końca zgodne rozwiązanie montowane w ramach A-ramy. Czemu nie do końca? Po pierwsze A-rama montowana jest do szelek Y, po drugie poprawny układ na niej to menażka, zelta i torba do A-ramy a nie żadna PUCHA!!!!! U Ciebie powinna być tylko pucha ewentualnie z torba na gazplane.

Tak jak pisaliśmy manierka montowana jest do prawego koluszka i szlufki chlebaka a nie do paska jak u Ciebie.

Zdecyduj się w co ma być ten gość uzbrojony - czy mauser czy mg. Jeżeli mg to moim zdaniem troche nie na miejscu te ładownice do mausera. powinien być pojemnik na narzedzia.

2. Co do widoku z góry to strasznie ciasno w tym Twoim okopie i figurki na styk wchodzą. Zastanawia mnie ta postać nad moździerzem czy aby na pewno powinna stać na występnie a nie raczej na tym samym poziomie? No i oczywiście ta amunicja leżąca na otwartej przestrzeni.... Według mnie stanowisko powinno mieć większą średnicę na co najmniej 2 żołnierzy i musi się mieścić w nim również amunicja. Trudno aby do każdego strzału gość wychodził z okopu. Czy stanowiska takie nie były czasem szalowane, żeby przy strzale ziemia się nie osypywała???? Masz Lipton orginalne plany - jak nie to gdzies poszukam. :mrgreen: Wiem, że łatwo jest krytykować ale staram się pomóc.... 8-)
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Szymuś, i o to mi chodzi...
Stanowisko jest zgodnie z instrukcją saperską od Daruli, co do średnicy i szerokości okopu (choć przyznam się, że trochę za płytkie, o jakieś 5mm). Ja też się zdziwiłem, że moździerz ledwie wszedł, a żołnierz swoim ciałem wypełnia prawie całą szerokość okopu. Amunicja będzie umieszczona na tym występie, na którym klęczy facio bez głowy. A z nim nie wiem, co zrobić...

Na odwrotnej stronie zestawu Tamiya przy instrukcji składania i malowania tak właśnie jest umieszczone wyposażenie (figurki mają szelki, ale nie mają paska na puszkę od maski).

Mój Fryc nie z zestawu ma być świerzakiem, właśnie rzuconym na front, ze zwykłym karabinem Mauser, stąd ładownice.

ZAMIESZANIE Z TYM EKWIPUNKIEM, NIE WSPOMINAJĄC JUŻ O KOLORACH JEGO...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

lipton - tylko pytanie jaki ty masz moździerz tj jakiego kalibru, bo były różne stanowiska :!:

Tu masz co prawda po rusku ale to przerysowana niemiecka instrukcja:

50 mm - http://rufort.info/library/album/030.gif
81 mm - http://rufort.info/library/album/031.gif
81 mm - http://rufort.info/library/album/032.gif
120 mm - http://rufort.info/library/album/033.gif
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Moździerz to 81 mm, na instrukcji od Daruli inaczej to wyglądało i było na 160 cm średnicy, a nie na 250...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

A widzisz ;-) Na tych planach co dałem są też nisze amunicyjne. :mrgreen: :)
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Dobra, robimy quiz na kształt okopu na moździerz kal 81 mm, możliwy do wykonania w 1944 roku w Polsce. Mam materiały i cierpliwość, obeznanych w temacie proszę o podpowiedź, jak przerobić to, co już jest :-(

Wiedziałem, ze koncepcja się zmieni...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Kur...

Głosujmy :!:
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Wstaw rysunek wg. którego zrobiłeś to stanowisko.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Nie mam teraz do niego dostępu, ale miałem go od Ciebie i wyraźnie było napisane, że chodzi o stanowisko moździerza 81 mm. Przesyłałeś mi to z rysunkami zasieków i przekrojami okopów...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

ale na co mamy głosować :?:

Daj jakieś propozycje - ja Ci tylko pokazałem "inne" możliwości zrobienia tego stanowiska...
ODPOWIEDZ