Tajemnica Wzgórza 512

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Tajemnica Wzgórza 512

Post autor: CoVoX »

Witam!

Poszukuję informacji, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu zagadki wzgórza 512.
Jest to ostaniec skalny położony niedaleko miejscowości Jerzmanowice.
Zwyczajowo nazywany jest też Skałą 502, ponieważ wcześniejsze pomiary wysokości były mało dokładne. Dawniej uważano go za najwyżej położony punkt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zapewne z tego właśnie powodu Niemcy zdecydowali się na wybudowanie u jego podnóża stalowej wieży o nieustalonym przeznaczeniu.
Po samej wieży zachowały się jedynie betonowe fundamenty ze śrubami, ale ich rozmiar najlepiej świadczy o tym, że była to konstrukcja olbrzymia. Podstawy są kwadratami o boku 180cm i wzajemnej odległości aż 11m. W każdej znajdują się po 4 śruby o średnicy 40mm. W jednej z podstaw zachowały się resztki stalowej konstrukcji. Nie ma wątpliwości, że wieża została wybudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej i również przez nich została wysadzona. Tuż po wojnie została pocięta palnikami i zezłomowana.
Zagadkę stanowi przeznaczenie tego obiektu, gdyż nie ma żadnych wiarygodnych informacji na ten temat. Wersję z radarem można raczej wykluczyć, gdyż wygląd podstaw nie pasuje do żadnego ze znanych typów radarów. Paradoksalnie największy z niemieckich radarów zainstalowanych w Polsce, czyli Wassermann M IV o wysokości 50m stał na jednej betonowej podstawie o wymiarach 2x2m. Popularna Freya mocowana była na 4 podstawkach o wymiarach 60x60cm. Jedna z hipotez mówi, że znajdowała się tu jakaś radiostacja dalekiego zasięgu jak np. na wzgórzu Rosocha. Możliwe też, że obiekt w pobliżu wzg. 512 spełniał jedynie funkcje obserwacyjne…
Załączniki
Jerzmanowice5.jpg
Jerzmanowice5.jpg (86.05 KiB) Przejrzano 16731 razy
Jerzmanowice4.jpg
Jerzmanowice4.jpg (99.45 KiB) Przejrzano 16731 razy
Jerzmanowice3.jpg
Jerzmanowice3.jpg (96.09 KiB) Przejrzano 16731 razy
Jerzmanowice2.jpg
Jerzmanowice2.jpg (83.88 KiB) Przejrzano 16731 razy
Jerzmanowice1.jpg
Jerzmanowice1.jpg (79.48 KiB) Przejrzano 16731 razy
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Znalezione w domowym archiwum zdjęcie Skałki 502 wykonane w roku 1974.
Widoczna nieistniejąca już wieża triangulacyjna.
Załączniki
SkaÂłka_502_1974.jpg
SkaÂłka_502_1974.jpg (89.48 KiB) Przejrzano 16690 razy
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Rozmawiałem dziś z chłopakiem z Jerzmanowic, na temat pozostałości po tej wierzy. Chłopak liznął troszkę historii i ot... co się dowiedziałem.

Jego ojciec mówił mu, że Niemcy mieli tam dość pokaźną wierzę obserwacyjną, z reflektorami, którymi lustrowali drogę i okolice. W samych Jerzmanowicach (nie wie gdzie dokładnie) był niemiecki garnizon, prawdopodobnie Niemcy doprowadzili w ogóle prąd do tej wsi.
Jadąc od drogi olkuskiej, za kościołem po lewej stronie jest takie wzniesienie jak Dębowa Góra/Dębowe Wzgórze. W jego okolicach były okopy i stanowiska dla dział. Nie wiedział czy są tam 701ki. W Sułoszowej na polach (gdzie są 668) długo po wojnie stały "Tygrysy" - tu wątpię akuratnież żeby to były Tygrysy, ale jakiś złom stał. Okolicznym mieszkańcom, nie przeszkadzały tanki, póki nie zaczęli pól uprawiać - przyjechało wojsko i zgarnęli co się dało.

Jadąc dalej w stronę Krzeszowic, jest miejscowość Szklary. Podobno gdzieś przy drodze leżą jakieś marmurowe płyty/słupy???, które są jeszcze okresu I wojny (a przynajmniej jak powiedział, tak twierdzi starszyzna wioski)


Ile w tym prawdy, to nie mam pojęcia. Chłopak jest po historii (jakiś dziwny kierunek z UE związany), i czytał niewielką monografię napisaną przez jakiegoś profesora, na temat Jerzmanowic, i dużo rozmawiał z ojcem na temat tych terenów za okupacji.
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Dzięki Łukaszu za raport. Nawet brałem po uwagę, że te pozostałości wieży koło Jerzmanowic mogą być pozostałościami po tym, czego szukam, ale ostatecznie odrzuciłem tę wersję. Są zbyt duże i zbyt daleko położone od Krzeszowic ;-)
Z drugiej strony relacja o tych reflektorach jest bardzo intrygująca...

Poniżej fotka fundamentów pod Leuchtturma w Oberaussem:
Załączniki
Leuchtturm.jpg
Leuchtturm.jpg (116.57 KiB) Przejrzano 16612 razy
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Witam,

Czułem, że rozwiązanie zagadki będzie jakieś wyjątkowe i nie zawiodłem się.
Tajemnicze fundamenty okazały się pozostałością po ciężkiej radiolatarni Luftwaffe!
Dziwne, ale ten obiekt nie figuruje w żadnych dostępnych mi dokumentach.

Pozdrawiam
CoVoX
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Rozmawiałem dzisiaj ze starszym panem z Łaz, który również twierdził, że była to wieża obserwacyjna i Niemcy pełnili tam wartę 24h/dobę.
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Witaj Tomku,

Ponad wszelką wątpliwość była to jednak radiolatarnia.
Ostatnio rozmawiałem z kobietą, która pracowała tam w czasie wojny.
Ciekawostka polega na tym, że pozostałości po radiolatarni zostały wykorzystane przy budowie bramy do jej domu ;-)

Pozdrawiam
CoVoX
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Poniżej wrzucam kilka fotek owej bramy:
Załączniki
brama2.jpg
brama2.jpg (110.72 KiB) Przejrzano 16504 razy
brama1.jpg
brama1.jpg (116.56 KiB) Przejrzano 16504 razy
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Tomku, mam jeszcze do Ciebie pytanie:

Czy przypadkiem na tym zdjęciu, które pozyskaliście z RCAHMS nie ma Skały 502?

Kilka fotografii, na których jest Rudawa obejmuje również Jerzmanowice.
np. 006-001-003-176 lub 006-001-003-177

Dziwna sprawa, bo zdjęcia zostały wykonane 23 sierpnia 1944, ale nie widać na nich wieży stojącej na Grodzisku.
Może na zdjęciu o wyższej rozdzielczości widać coś więcej?!
Załączniki
Jerzmanowice.jpg
Jerzmanowice.jpg (92.48 KiB) Przejrzano 16499 razy
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Niestety mam tylko to zdjęcie, które nie obejmuje tego rejonu. W planach zakupowych mam któreś z wymienionych zdjęć, ale musi to chwilę poczekać.
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

A skąd ten fragment zdjęcia, który wkleiłeś? Udało się ściągnąć ze strony w tej jakości, czy może zakupiłeś któreś ze zdjęć?
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Witaj Tomku,

Fotka pochodzi z ich strony. Zastanawiałem się, czy zakupione zdjęcie jest lepszej jakości i dlatego zapytałem Ciebie. Akurat ta fotografia obejmuje bardzo duży obszar i wydaje mi się, że już nic więcej nie da się z niej wycisnąć.

Pozdrawiam
CoVoX
ODPOWIEDZ