Dziura po uderzeniu pocisku

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Dziura po uderzeniu pocisku

Post autor: szkieletek »

Na ścianie polskich schronów bojowych w Częstochowie znajdują się wymowne pamiątki bohaterskich walk, jakie rozegrały się tu w dniach 2-3 września 1939 roku - ślady ostrzału.

Jeden z nich jest wyjątkowy - siła uderzenia była tak wielka, że w betonowej ścianie powstała wyrwa na wylot, a metalowe pręty zbrojenia zostały wygięte.
Czy ktoś pokusiłby się o ustalenie, co tak naprawdę uderzyło w ten obiekt?
Załączniki
Schron ul. Sejmowa (20).JPG
Schron ul. Sejmowa (20).JPG (32.03 KiB) Przejrzano 14481 razy
Schron ul. Sejmowa (17).JPG
Schron ul. Sejmowa (17).JPG (26.62 KiB) Przejrzano 14481 razy
Schron ul. Sejmowa (5).JPG
Schron ul. Sejmowa (5).JPG (58.94 KiB) Przejrzano 14481 razy
Schron ul. Sejmowa (4).JPG
Schron ul. Sejmowa (4).JPG (62.61 KiB) Przejrzano 14481 razy
Schron ul. Sejmowa (3).JPG
Schron ul. Sejmowa (3).JPG (59.43 KiB) Przejrzano 14481 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
Gogo
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 2013-05-29, 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziura po uderzeniu pocisku

Post autor: Gogo »

:arrow: Obrazek

Świnoujście - fotka z lat 90-tych.
A na niej jeden z tamtejszych "Rokossoszczaków" z rejony na prawo od tzw."Pętli", będącej w pewnym sensie zakończeniem ulicy Ku Morzu.
Tenże schron został po prostu trafiony albo pociskiem wystrzelonym z armaty morskiej albo rakietą z wyrzutni na jakimś okręcie.
Dla czego? Otóż była to po prostu "samotna" dziura w ziemi, centralnie w tymże schronie wraz z charakterystyczna "infrastrukturą" dookoła trafienia we wspomniany schron.
Zero jakiegokolwiek innego śladu jeżeli chodzi o tzw. "wędrujące" ruchy wydm czy typową ingerencję człowieka czyli łopaty lub koparki.
Przyroda dookoła tego destruktu nie nosiła żadnego znaku zniszczenia.
W fortyfikacyjny temat wlazłem przez przypadek w 1988 roku. A bardziej dogłębnie w 1989 r.
wojtek1
Nowy
Posty: 27
Rejestracja: 2010-12-03, 19:36
Lokalizacja: olsztyn

Re: Dziura po uderzeniu pocisku

Post autor: wojtek1 »

Czy wiadoma jest średnica owej dziury w urbanie ?
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Re: Dziura po uderzeniu pocisku

Post autor: szkieletek »

Niestety, nie pomyślałam o tym, żeby ją pomierzyć!
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
wojtek1
Nowy
Posty: 27
Rejestracja: 2010-12-03, 19:36
Lokalizacja: olsztyn

Re: Dziura po uderzeniu pocisku

Post autor: wojtek1 »

Tak przyglądając się otworowi można postawić tezę że jest po pocisku 88 mm niemieckiej plot. lub rosyjskiej 85 mm .Podobny strzał jest widoczny na jednym ze schronów w Nowogrodzie
ODPOWIEDZ