Zabytkowe rynny z Krakowa

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Bogowie, ależ ja jestem jednak blondynka! Nie ma to jak doznać niespodziewanego olśnienia. :oops:
Przecież to sygnaturka z nazwiskiem Marcina Peterseim. Czytałam o tym panu kilka tygodni temu. Jego zakład odlewniczy istniał na ulicy Mikołaja Kopernika, ale nie pamiętam już, gdzie to było dokładnie...

A tutaj mamy rurę spustową z ulicy Smoleńsk 8.
Producent: Ludwik Zieleniewski.
Zabytkowa kuźnia Zieleniewskiego, znajdująca się przy ul. Świętego Krzyża, zawaliła się kilka lat temu.
Zajrzę i obfocę ten obiekt podczas następnej wizyty w Mieście Kraka.
Załączniki
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8 (2).jpg
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8 (2).jpg (51.09 KiB) Przejrzano 12844 razy
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8 (1).jpg
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8 (1).jpg (47.35 KiB) Przejrzano 12844 razy
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8.jpg
KrakĂłw - ul. SmoleĂąsk 8.jpg (59.75 KiB) Przejrzano 12844 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Fabryka maszyn rolniczych i innych gadżetów :-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Ulica Świętej Anny 7, od strony ulicy Jagiellońskiej (obok napisu "WCHÓD DO MLECZARNI") - ładnie pomalowana rynna Zieleniewskiego.
Z tymi farbami to trzeba jednak uważać. Zbyt grube ich warstwy zacierają stare napisy.
Załączniki
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (3).jpg
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (3).jpg (30.32 KiB) Przejrzano 12840 razy
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (2).jpg
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (2).jpg (30.91 KiB) Przejrzano 12840 razy
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (1).jpg
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej (1).jpg (28.74 KiB) Przejrzano 12840 razy
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej.jpg
KRAKÓW - ul. ¦wiêtej Anny 7, od strony ul. Jagielloñskiej.jpg (38.13 KiB) Przejrzano 12840 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Darula pisze:Fabryka maszyn rolniczych i innych gadżetów :-)
Chodzi tu o fabrykę pana Ludwika, czy pana Marcina? :->
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Pana Marcina.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Poszperałam tym razem w sieci i się okazało, że trop "rynnowy" wiedzie na Grzegórzki.
Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił wzrost uprzemysłowienia na Grzegórzkach, powstało wtedy wiele nowych zakładów przemysłowych i warsztatów rzemieślniczych np. fabryka maszyn i urządzeń rolniczych Marcina Peterseima, Edmund Zieleniewski przeniósł w 1906 część swojej fabryki z ul. Krowoderskiej (C.K. Uprzywilejowana Fabryka Maszyn L. Zieleniewski Towarzystwo Akcyjne). Oprócz niej działały na Grzegórzkach: tartak S. Burzyńskiego, Fabryka Wyrobów Stolarskich R. Muranyiego, Parowa Fabryka Mebli, Fabryka Wyrobów Papierowych J. Pacanowskiego, Wytwórnia Autokaroserii i Powozów J. Orlickiego, Polsko-Szwajcarska Fabryka Czekolady "Suchard", Polskie Zakłady Gumowe "Semperit" i inne. Dzięki prezydentowi Juliuszowi Leo – twórcy koncepcji Wielkiego Krakowa, Grzegórzki zostały włączone w obszar miejski 1 kwietnia 1910 r. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Rada Miejska zakupiła grunty na Grzegórzkach w celu wybudowania Hali Targowej, wokół której rozbudowały się sklepiki i kramy tworzące plac handlowy nadal prężnie działający.
- Wikipedia
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Kraków prawdopodobnie spogląda na mnie z przymrużeniem oka - zupełnie nie w sposób, w który spoglądam na całe to piękne miasto.
Na ulicy Gołębiej natknęłam się na wyjątkową Rynnę Poetycką.

Ech, Poeci... Bez serc, bez ducha. W dodatku się wynoszą moralnie ponad poziomy i szkieletów ludy. Brrrr!
Jak na dobitkę na moich zdjęciach widnieje liczny "nektar żywota", powciskany w skrzynkę...
Załączniki
Rynna Poetycka (4).jpg
Rynna Poetycka (4).jpg (46.61 KiB) Przejrzano 12828 razy
Rynna Poetycka (3).jpg
Rynna Poetycka (3).jpg (45.94 KiB) Przejrzano 12828 razy
Rynna Poetycka (2).jpg
Rynna Poetycka (2).jpg (44.79 KiB) Przejrzano 12828 razy
Rynna Poetycka (1).jpg
Rynna Poetycka (1).jpg (48.98 KiB) Przejrzano 12828 razy
Rynna Poetycka.jpg
Rynna Poetycka.jpg (55.81 KiB) Przejrzano 12828 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Sama konstrukcja rynny jest już poetycka, a pety to już wyższy poziom...
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Zabytkowa kuźnia Zieleniewskiego, znajdująca się przy ul. Świętego Krzyża, zawaliła się kilka lat temu.
Zajrzę i obfocę ten obiekt podczas następnej wizyty w Mieście Kraka.
Zajrzałam. Odbudowali.
Ale rury spustowe są tu oryginalne.
Załączniki
KuÂźnia i rury spustowe (5).jpg
KuÂźnia i rury spustowe (5).jpg (48.81 KiB) Przejrzano 12810 razy
KuÂźnia i rury spustowe (4).jpg
KuÂźnia i rury spustowe (4).jpg (47.98 KiB) Przejrzano 12810 razy
KuÂźnia i rury spustowe (3).jpg
KuÂźnia i rury spustowe (3).jpg (50.03 KiB) Przejrzano 12810 razy
KuÂźnia i rury spustowe (2).jpg
KuÂźnia i rury spustowe (2).jpg (48.21 KiB) Przejrzano 12810 razy
KuÂźnia i rury spustowe (1).jpg
KuÂźnia i rury spustowe (1).jpg (62.03 KiB) Przejrzano 12810 razy
KuÂźnia i rury spustowe.jpg
KuÂźnia i rury spustowe.jpg (47.59 KiB) Przejrzano 12810 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Kuźnia Zieleniewskiego produkowała również inne elementa. Jak chociażby odbojniki do bram.
Znalazłam takie z sygnaturą producenta przy ulicy św. Marka, pod numerem 11.
Załączniki
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram (2).jpg
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram (2).jpg (59.48 KiB) Przejrzano 12797 razy
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram (1).jpg
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram (1).jpg (57.97 KiB) Przejrzano 12797 razy
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram.jpg
KrakĂłw - ul. ÂŚw. Marka 11, odbojniki bram.jpg (57.39 KiB) Przejrzano 12797 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
ODPOWIEDZ