Kraków, Miejsce Pamięci u Św. Michała

Moderator: szkieletek

Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Kraków, Miejsce Pamięci u Św. Michała

Post autor: Franek D. »

Wielokrotnie bywałem z wycieczkami szkolnymi w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Czekając w kolejce do Działu Zbiorów Egipskich, zupełnie nieświadomy historycznego znaczenia Miejsca Pamięci, od kiosku z biletami, bezmyślnie podziwiałem piękny widok na Wawel oraz zadbany ogród na dziedzińcu. Długo nie wiedziałem, że zabytkowe budynki zespołu klasztornego przy kościele św. Michała były miejscem kaźni. Dopiero w 2010 r. podczas jednej z wycieczek, przez przypadek dotarłem do piwnic dawnego więzienia. Ściana, przed którą w czasie okupacji dokonywano egzekucji, na trwałe została mi pamięci. Tu, od 12 września 1939, systematycznie dokonywano wielokrotnych egzekucji na ludności polskiej, jak również żydowskiej.

Od roku 1797 klasztor karmelitów bosych przy Senackiej został zamieniony przez Austriaków na ciężkie więzienie Służyło ono podczas zaborów, jak również w latach międzywojennych, podczas okupacji niemieckiej oraz za Polski Ludowej. Wtedy to, 18 sierpnia 1946 r. Krakowskie Zgrupowanie „Ognia” dokonało udanej akcji uwolnienia 64 więźniów, w tym więzionych przez UB byłych żołnierzy AK.
Załączniki
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. z archiwum NAC.JPG
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. z archiwum NAC.JPG (23.38 KiB) Przejrzano 8100 razy
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. 0.JPG
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. 0.JPG (41.25 KiB) Przejrzano 8100 razy
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. 2.JPG
ÂŚw. MichaÂł w Krakowie - fot. 2.JPG (69.31 KiB) Przejrzano 8100 razy
kusmanek
Posty: 4
Rejestracja: 2014-11-21, 18:59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: kusmanek »

W temacie miejsc represji komunistycznych polecam album "Śladami Zbrodni", wydany przez IPN. Jest tam opisanych kilka miejsc z Krakowa. Warto również zajrzeć na stronę IPN:
http://www.slady.ipn.gov.pl/sz/projekt- ... ski/krakow
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków, Miejsce Pamięci u Św. Michała

Post autor: gosc »

Franek D. pisze:Wtedy to, 18 sierpnia 1946 r. Krakowskie Zgrupowanie „Ognia” dokonało udanej akcji uwolnienia 64 więźniów, w tym więzionych przez UB byłych żołnierzy AK.
Dawni NSZ-owcy...

to byli ludzie :cry: - w centrum dużego miasta rok po wojnie władować się do ubeckiego więzienia i zakończyć akcję sukcesem.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
ODPOWIEDZ