Kraków, zniszczony cmentarz wojenny nr. 385

Moderator: szkieletek

Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Kraków, zniszczony cmentarz wojenny nr. 385

Post autor: Franek D. »

3 grudnia 1915 r. c-k Ministerstwo Wojny wydało zarządzenie, by groby żołnierzy poległych w Wielkiej Wojnie, lub zmarłych z odniesionych ran i chorób nigdy nie popadły w zapomnienie ani też nie uległy zniszczeniu. Powołanemu w tym celu Kriegsgraberabteilung(owi), powierzono obowiązek otoczenia każdego grobu należytą opieką. Dzięki tej inicjatywie, od 1916 do 1918, na obszarze Galicji Zachodniej wzniesiono ponad 400 cmentarzy wojennych, na których wspólnie pochowano ok. 90 tys. żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich. Zaprojektowane przez architektów oraz solidnie wykonane przez artystów i mistrzów budowlanych, cmentarze z I wojny światowej, po stu latach, tworzą trwałe oraz ważne dla potomnych pomniki historii.

Wśród wszystkich, kolejno ponumerowanych cmentarzy wojennych, nie wymienia się cmentarza nr. 385.
Było na nim pochowanych 19 żołnierzy austro-węgierskich wyznania mojżeszowego. Do 1942 r. cmentarz stanowił kwaterę wojenną na jednym z krakowskich kirkutów - cmentarzu przy ul. Jerozolimskiej.
W bliskim sąsiedztwie kopca Krakusa, w dzielnicy Płaszów, od 1887 r. podgórska Gmina Żydowska posiadała duży kirkut przy Jerozolimskiej. W jego sąsiedztwie, w 1932 r. krakowska Gmina Żydowska, ze względu na brak miejsc na cmentarzu przy ul. Miodowej założyła kolejny kirkut przy Abrahama. W 1942 r. na terenie obu nekropolii Niemcy założyli obóz koncentracyjny KL Płaszów. Macewy z obu cmentarzy żydowskich użyto do utwardzenia dróg oraz na podmurówki obozowych baraków. Zniszczono wówczas bezpowrotnie cmentarz wojenny nr. 385.

Dziś - przedzierając się przez zarośnięte trawskami tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego - spotkać można nadal pozostałości obu kirkutów. Na terenach po cmentarzu przy Jerozolimskiej zobaczyć można kilkanaście leżących w trawie płyt nagrobnych. Zachowała się również jedna, pochylona macewa. Ok. 50 m na wschód od niej znajdowała się, wspominana w tym temacie, kwatera nr. 385.
Wśród zarośli po cmentarzu przy Abrahama, wystają wielkie fragmenty betonowych murów żydowskiego Domu Przedpogrzebowego. Olbrzymia budowla została częściowo wysadzona przez Niemców, a jego zachodnie skrzydło kilka lat po wojnie przez saperów Ludowego Wojska Polskiego.

Dziś - w trudnej do przebycia gęstwinie trawsk - nikt nie dba tu o pamięć!
Dziś - z terenu po dawnych kirkutach widać na horyzoncie - znany i licznie odwiedzany przez wycieczki C-dołek z Pomnikiem Martyrologii.
Załączniki
PÂłaszĂłw - na horyzoncie pomnik martyrologii.JPG
PÂłaszĂłw - na horyzoncie pomnik martyrologii.JPG (38.98 KiB) Przejrzano 5963 razy
PÂłaszĂłw - pozostaÂłoÂści z kirkutu Abrahama.JPG
PÂłaszĂłw - pozostaÂłoÂści z kirkutu Abrahama.JPG (60.48 KiB) Przejrzano 5963 razy
PÂłaszĂłw - pozostaÂłoÂści z kirkutu podgĂłrskiego.JPG
PÂłaszĂłw - pozostaÂłoÂści z kirkutu podgĂłrskiego.JPG (86.36 KiB) Przejrzano 5963 razy
PÂłaszĂłw - zatarte Âślady po cmentarzu wojennym nr 385.JPG
PÂłaszĂłw - zatarte Âślady po cmentarzu wojennym nr 385.JPG (53.78 KiB) Przejrzano 5963 razy
PÂłaszĂłw - panorama miejsca po obu kirkutach PodgĂłrza.JPG
PÂłaszĂłw - panorama miejsca po obu kirkutach PodgĂłrza.JPG (62.43 KiB) Przejrzano 5963 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Cmentarz nie istnieje, ale znane są nazwiska wszystkich 19 pochowanych żołnierzy armii austro-węgierskiej. Daty śmierci od 2.11.1914 do 4.04.1918.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
ODPOWIEDZ