Schron (prawdopodobnie p. lot.) ze zdjęć do identyfikacji.

Schrony, konstrukcje, wyposażenie, oznakowanie...
egojack
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-20, 09:28
Lokalizacja: Radomsko.

Schron (prawdopodobnie p. lot.) ze zdjęć do identyfikacji.

Post autor: egojack »

Zamieszczam dwie fotografie obiektu opisanego w archiwum muzealnym jako "schron przed dworcem PKP rozebrany w czynie społecznym, lata 60/70-te XX w." Foto 1 obiekt, foto 2 rzeczony czyn społeczny.

Umiejscowienie i datowanie zdjęć jest poprawne, bo:

1. W tle widać sieć trakcyjną nad torami, w tym miejscu elektryfikacja linii kolejowej miała miejsce od stycznia 1956 roku.

2. Na foto 2 jest samochód Star 25, takie pojazdy wprowadzono do produkcji od stycznia 1960 roku.

Mam problem z identyfikacją tego obiektu. Nie wiem tak do końca, czy to obiekt przeciwlotniczy (choć na taki wygląda), nie dysponuję też potwierdzeniem, że wybudowali go Niemcy.
Przeszukuję internet, schron wykazuje pewne podobieństwo do obiektów niemieckich, szczególnie zbudowanych na blasze Heinrich, ale takiego samego lub bardzo zbliżonego nie udało mi się znaleźć.

Dodam kilka informacji do tych, które napisałem. Fotografie pokazują obiekt z miasta Radomska, położony w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego (na 90 procent ustaliłem już jego lokalizację, niestety nie ostały się ślady). Za obiektem, od tyłu od strony domniemanego wejścia znajdują się perony, z boku budynek dworca.

Przed II w. ś. w Radomsku nie stacjonowały wojska polskie, prężnie działała za to Liga OP i P.

Po zajęciu miasta przez Niemców utrzymywali oni w mieście garnizon Wehrmachtu, liczne służby pomocnicze i policyjne chyba wszelkich możliwych formacji. Po przeciwnej stronie ulicy, przy której znajdował się przedmiotowy obiekt , położone były dwa duże zakłady przemysłowe, prowadzące produkcję zbrojeniową, a po przeciwnej stronie torów kolejny. Zakłady te naturalnie zatrudniały niemiecką kadrę zarządzającą i dozoru.
Z kolei ulica Kościuszki, położona kilkaset metrów od dworca została praktycznie przekształcona w ulicę tylko dla Niemców, mieszkali tam oficerowie, wspomniane kadry inżynierskie i ich rodziny, nawet ją nazwano Deutchestrasse. Piszę o tym dlatego, że jeśli miałby to być niemiecki schron p. lotniczy wzniesiony w latach wojny, to zapewne ludziom z tych środowisk miałby służyć.
Od września 1944 roku miasto było przygotowywane do obrony w ramach samodzielnego punktu oporu, jak wiele innych jemu podobnych. Włąśnie w trakcie zbierania materiałów do tego tematu natknąłem się na te dwa zdjęcia.

Zwracam się więc do Was z prośbą o pomoc w identyfikacji. Będę bardzo zobowiązany za opinie i jakiekolwiek wskazówki. Jeśli możecie, wskażcie mi też kilka pozycji z literatury tego tematu.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (92.4 KiB) Przejrzano 6066 razy
Pow..jpg
Pow..jpg (54.47 KiB) Przejrzano 6066 razy
2.jpg
2.jpg (81.57 KiB) Przejrzano 6066 razy
Kandzio
Nowy
Posty: 48
Rejestracja: 2011-11-20, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kandzio »

W Łodzi znajduje się podobny albo może i taki sam schron. Ten ze zdjęć został wybudowany na terenie gdzie mieszkali żołnierze niemieccy pełniący służbę w okolicznych obozach czyli przeznaczenie podobne. Zdjęcie pochodzi od mojego znajomego Artiego :-)

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ