Kilka kopuł i trochę betonu.

Franz Aufmann
Nowy
Posty: 28
Rejestracja: 2009-01-17, 20:09
Lokalizacja: Warszawa

Kilka kopuł i trochę betonu.

Post autor: Franz Aufmann »

Witam,

Zapewne większość uczestników tego forum mnie nie zna. Interesuję się fortyfikacją a w szczególności pancerzami. Zaprezentuję kilka fotek kopuł i betonu z serii " wąskie kadry".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Auf... pozdrawia
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Czy ja wiem czy nie zna - raczej o Tobie legendy już krążą :mrgreen: WITAMY!!!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Znany i lubiany nasz Auf kochany :-/

Piękne pancerze, czyżby to Linia Maginota :?:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Franz Aufmann
Nowy
Posty: 28
Rejestracja: 2009-01-17, 20:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Franz Aufmann »

Witam, Miałem okazję zobaczyć kilka schronów na Linii Maginota. Wcześniej udało mi się wyselekcjonować lepiej zachowane obiekty, które warte są zwiedzania. Oczywiście, jak zwykle, zaliczyłem koleją grupę warowną udostępnioną do zwiedzania.

Auf... pozdrawia
Franz Aufmann
Nowy
Posty: 28
Rejestracja: 2009-01-17, 20:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Franz Aufmann »

Witam,
Zdjęcia przedstawiają bloki bojowe Grupy warownej SchĂśnenburg wchodzącej w skład umocnień Lini Maginot. Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczne są pancerze bloku artyleryjskiego ale proponuję przez dłuższą chwilę pozostać przy pierwszym zdjęciu.

Pierwsza kopuła od lewej strony to pancerz wieży artyleryjskiej dla dwóch armat 75 mm model 1933 ( Tourelles de 75 mm Modele 1933). W celu prowadzenia ognia, obrotowa wieża unosiła się do góry na wysokość 70 cm. W pozycji wysuniętej mogła prowadzić ogień w sektorze 360 stopni.

Drugi pancerz od lewej strony, to najpopularniejsza kopuła obserwacyjno bojowa (GFM-Cloche Modell 1929 Typ A) Linii Maginota. Wykonano ją w około 1000 egzemplarzach. Stosowana była jako stanowisko obserwatora lub do obrony bliskiej dzieła.

Trzeci pancerz to kopuła obserwacyjna (VDP-Cloche) do prowadzenia obserwacji bliskiej i dalekiej. W obu kopułach VDP i GFM prowadzono obserwację wyłącznie przez przyrządy optyczne umieszczone w oworach, promieniowo rozstawionych na części walcowej kopuły lub za pomocą peryskopu ustawionego w osi pionowej kopuły.

Dwa małe "grzybki " między GFM - kopułą a VDP - kopułą, to pancerze chroniące wyjścia układu wentylacyjnego bloku bojowego. Tędy wyrzucano na zewnątrz zużyte powietrze (dwutlenek węgla, gazy prochowe) z bloku bojowego.

Wcześniej wspominałem, że w celu prowadzenia ognia, obrotowa wieża unosiła się do góry na wysokość 70 cm. Poniżej umieszczam zdjęcie wieży gotowej do prowadzenia ognia. Zdjęcie wykonałem na terenie Grupy warownej Fermont.

Obrazek

Przedział bojowy przykryty jest dwuczęściowym pancerzem mocowanym do przedpancerza za pomocą śrub. Podczas prowadzenia ognia kopuła poddawana jest wibracjom. Śruby zabezpieczone są przed wykręcaniem (typowa wada połączeń gwintowanych, wykluczając szczególne przypadki aktualnie stosowanych połączeń z wkładkami typu HeliCoil) ołowianymi brokami. Na zdjęciu widoczny jest brak jednego ołowianego broku.

Jak wygląda przedział bojowy wieży po zdjęciu czaszy pancernej, prezentuje kolejne zdjęcie. Białą farbą zostały pomalowane elementy wentylacji. Normalnie znajdują się pod samym sklepieniem pancerza. Zdjęcie wykonałem w muzeum (blaszak) na terenie Grupy warownej Fermont.

Obrazek

Wspomniałem wcześniej, że przedział bojowy wieży artyleryjskiej dla dwóch armat 75 mm model 1933 ( Tourelles de 75 mm Modele 1933) przykryty jest dwuczęściowym pancerzem. Na zaprezentowanym zdjęciu w poprzednim poście, nie jest to widoczne. Może zdjęcie z Grupy warownej BrĂŠhain (A6) będzie bardziej czytelne. Również łatwiej jest zauważyć wypełnione ołowianymi brokami otwory dla śrub mocujących pancerz.

Obrazek
Zdjęcie bloku GW BrĂŠhain. Wieża artyleryjska dla dwóch armat 75 mm model 1933 ( Tourelles de 75 mm Modele 1933).

Grupy warowne posiadały swoją numerację. GW BrĂŠhain oznaczona była symbolem A6, wcześniej wspomniana GW Fermont posiadała numer A2. Jeszcze jedna mała uwaga. Grupy warowne dzieliły się ma duże i małe.

Chciałbym powrócić do zdjęcia trzeciego, umieszczonego w pierwszym moim poście w tym temacie. Zdjęcie na wszelki wypadek powtórzę, gdyż nie chciałbym, aby dotychczasowo opisywana wieża artyleryjska dla dwóch armat 75 mm model 1933 ( Tourelles de 75 mm Modele 1933) mylona była z obrotową wieżą dla dwóch moździerzy kalibru 81 mm (Tourelle de 81 modèle 1932 ).

Obrazek
Zdjęcie bloku bojowego GW SchĂśnenburg. Wieża dla dwóch moździerzy kalibru 81 mm (Tourelle de 81 modèle 1932).

Wieżę dla dwóch moździerzy kalibru 81 mm (Tourelle de 81 modèle 1932 ), należących do broni stromotorowy, można było umieścić w zagłębieniu w stropodachu. Tak więc, uniesiona o 42 cm wieża mogła prowadzić ogień bez narażenia się na bezpośredni ostrzał broni prosto-torowych nieprzyjaciela. Średnica zewnętrzna pancerza wynosi 235 cm przy standardowej grubości pancerza równej 30 cm. To charakterystyczne zagłębienie w stropodachu obiektu, lepiej widoczne jest na kolejnych zdjęciach bloku bojowego Grupy warownej Latiremont (A3).

Obrazek
Zdjęcie bloku bojowego GW Latiremont. Wieża dla dwóch moździerzy kalibru 81 mm (Tourelle de 81 modèle 1932).

Obrazek
Zdjęcie bloku bojowego GW Latiremont. Wieża dla dwóch moździerzy kalibru 81 mm (Tourelle de 81 modèle 1932).


Auf...
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Aufie bardzo ładnie to prezentujesz, czekamy na cd :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
ODPOWIEDZ