Strona 1 z 1

Fort George - Szkocja

: 2011-07-01, 18:53
autor: TomekM
Fort George w Szkocji, na północ od miasta Inverness. Budowę ukończono w 1769 roku. Zajmuje powierzchnię około 42 h. Do dnia dzisiejszego częć obiektu zajmowane jest przez wojsko - pełni funkcję koszarową.

Żeby któryś z naszych obiektów był zachowany w takim stanie :cry:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: 2011-07-01, 19:30
autor: Łukasz
Żeby wszystkie nasze forty tak wyglądały...

Kapitalne fotki i fajny "Dzwon"

: 2011-07-01, 20:05
autor: Jenny
Też mi się bardzo podobają. Stan obiektów i wyposażenie kapitalne. Byłam niedawno w forcie Prokocim, jak oglądam twoje zdjęcia, to łza się w oku kręci, że u nas nic się nie da zrobić.

: 2011-07-11, 09:45
autor: Mephisto
[quote="Łukasz"]Żeby wszystkie nasze forty tak wyglądały...

Bardzo fajne zdjęcia, a propos tylko takie pytanie retoryczne: ile wojen się przetoczyło przez ten fort i ile obcych armii on widział, że jest w taki stanie.

To jest pewnie sedno sprawy...

: 2011-07-11, 10:38
autor: TomekM
Zgadzam się, że fakt, że fort ten nie był nigdy atakowany na pewno przyczynił sie w znacznym stopniu do jego dzisiejszego stanu, ale z drugiej strony jaki wpływ na dewastacje obiektów Twierdzy Kraków miały działania wojenne, a ile przyczynili się do tego złomiarze i nasze rodzime "burzymurki" z różnych okresów naszej historii

: 2011-07-11, 11:19
autor: Mephisto
wiesz, częste zmiany władzy, prawa i brak jego stabilności w dziedzinie egzekucji tegoż przyczyniły się do takiego stanu... Też rożne podejście władzy na przestrzeni czasu nie pomagało naszym fortom. Zresztą nie tylko im. Podam tu przykład wielu zamków średniowiecznych i późniejszych, które nie doczekały naszych czasów - bo materiał budowlany był w jakimś tam czasie potrzebny na inne cele: np. Zamek Olsztyn/Częstochowy (zbudowano drogę, kościół i wiele innych obiektów), zamki na północy Polski - z rozkazu Fryderyka II rozebrane na budulec, Zamek w Pińczowie - rozebrany, Koziegłowy - rozebrany - i wiele wiele innych. Dlatego moim zdaniem niebagatelną jest przyczyna braku stabilnego prawa - czego taka Wielka Brytania raczej nie doświadczyła...

: 2011-07-11, 11:42
autor: TomekM
A to już się szybciej zgodzę. To na pewno miało duży wpływ na stan naszych zabytków militarnych.
Przy czym na to, że prawo jest złe czy że nieskuteczna jest jego egzekucja, w ostatnich latach mamy już wpływ (przynajmniej teoretycznie) głosując w wyborach....

Dla mnie sprawą dość niezwykłą było też to, że w forcie tym stacjonuje obecnie jednostka wojskowa i mimo tego bez najmniejszego problemu można zaglądnąć praktycznie w każdy zakątek fortu, bez problemu można robić zdjęcia. Miałem okazję oglądać jak na jednym z dziedzińców odbywał się przegląd plecaków, a dwóch czy trzech żołnierzy po tym przeglądzie biegało karne rundki wokół budynku z dwoma plecakami. :mrgreen:

Ale dość narzekania (żeby nie powiedzieć marudzenia :mrgreen: ) trzeba być optymistami, może się kedyś doczekamy obiektu odrestaurowanego do tego stopnia.

A tu jeszcze dwa zdjęcia. Ciekawy sposób łączenia ze sobą poszczególnych elementów kamiennych z wykorzystaniem łączników ołowianych (chyba?).

Obrazek

Obrazek