Sztab wojskowy Twierdzy Kraków

Jenny

Sztab wojskowy Twierdzy Kraków

Post autor: Jenny »

Przy okazji kolejnego "Spaceru z VIP-em" (tym razem była to Pani Grażyna Fijałkowska), który organizuje MHK na Królowej Jadwigi, miałam wczoraj okazję obejrzeć m.in. pałac Jerzmanowskich w Prokocimiu (II poł. XVIII w.). Dowiedziałam się, że w czasie I wojny stacjonował w nim sztab wojskowy Twierdzy Kraków, a podczas kolejnej - sztab generalny Baudienstu. Sam obiekt, który znajduje się niedaleko fortu Prokocim, obecnie należy do zakonu Augustianów, wcześniej, za czasów komuny działał tu dom dziecka. Pałac można zwiedzać sporadycznie, pierwszy raz byłam w nim parę lat temu przy okazji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Gdyby komuś chciało się wybrać tam na spacer, bo pałac, nawet z zewnątrz, jego otoczenie i park są genialne :-), wrzucam kilka zdjęć.
Załączniki
paÂłac5.jpg
paÂłac5.jpg (43.2 KiB) Przejrzano 15789 razy
paÂłac4.jpg
paÂłac4.jpg (44.76 KiB) Przejrzano 15789 razy
paÂłac3.jpg
paÂłac3.jpg (70.85 KiB) Przejrzano 15789 razy
paÂłac2.jpg
paÂłac2.jpg (65.47 KiB) Przejrzano 15789 razy
paÂłac1.jpg
paÂłac1.jpg (64.97 KiB) Przejrzano 15789 razy
Awatar użytkownika
adam
Redaktor
Posty: 695
Rejestracja: 2010-06-18, 10:43
Lokalizacja: Bolechowice
Kontakt:

Post autor: adam »

Ooo fajne, nawet nie wiedzialem, ze jest cos takiego :-)
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Jenny pisze:Przy okazji kolejnego "Spaceru z VIP-em" (tym razem była to Pani Grażyna Fijałkowska), który organizuje MHK na Królowej Jadwigi, miałam wczoraj okazję obejrzeć m.in. pałac Jerzmanowskich w Prokocimiu (II poł. XVIII w.). Dowiedziałam się, że w czasie I wojny stacjonował w nim sztab wojskowy Twierdzy Kraków
Tja, tja... Dzwonią panie, oj dzwonią, ale w którym kościele...

Pani Fijałkowska znów opowiada androny. Siedziba sztabu twierdzy znajdowała się na placu Marii Magdaleny. W pałacyku Jerzmanowskich stacjonowało w połowie listopada 1914 dowództwo austro-węgierskiej 3 dywizji piechoty (gen. mjr Ernst Horsetzky Edler von Hornthal). Od lutego 1915 mieściło się tam dowództwo sektora VIIa twierdzy i jego centrala telefoniczna. Nigdy nie było tam sztabu twierdzy. Sektor VIIa, w skład którego wchodził cały jeden fort (zgadnijcie który ;-) ) nie jest tożsamy z twierdzą, która fortów w zewnętrznym pierścieniu miała 34.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

.... Nie lepiej to spacerować bez vipa, a za to z kim umniejszym?...
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Ale ViP to ViP i wszystko wie ;-) :-/ Dzięki Krakale, nie chciałem tego pisać, bo znowu byłbym beeeee ;-) 8-)

Czy chodzi o fort wodno-kajakowy :mrgreen: ;-)
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Darula pisze:Czy chodzi o fort wodno-kajakowy :mrgreen: ;-)
Ano :-)
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Jenny

Post autor: Jenny »

A nie uważacie, że własnie po to jest nasze forum? Co by weryfikować takie informacje? Ja tylko powtórzyłam, m.in. za art. w Kraków.pl. Dzięki Krakał za sprostowanie, liczyłam, że się odezwiesz, jako największy spec od twierdzy w tym towarzystwie :-P
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

I o to chodzi :idea: Chociaż Krakał oszczędnie pisze na naszym forum, a tyle jest ciekawych faktów dotyczacych TK :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Jenny pisze:Przy okazji kolejnego "Spaceru z VIP-em" (tym razem była to Pani Grażyna Fijałkowska), który organizuje MHK na Królowej Jadwigi, miałam wczoraj okazję obejrzeć m.in. pałac Jerzmanowskich w Prokocimiu (II poł. XVIII w.). Dowiedziałam się, że w czasie I wojny stacjonował w nim sztab wojskowy Twierdzy Kraków, a podczas kolejnej - sztab generalny Baudienstu.
Jenny, przecież ostrzegalem wyraźnie, że pani GF opowiada/pisze "ciekawe" historie, niestety często odbiegające od historii. :-) :-/
Co oczywiście nie zmienia faktu. że jest bardzo miłą i sympatyczną osobą.

Jeśli chodzi o Baudienst, to w Prokocimiu urzędował OberarbeitsfĂźhrer Heinrich Hinkel, Leiter des Baudienstes. Zamiast "sztab", chyba lepsze byłoby określenie "szefostwo". Czasem przy nazwisku Hinkla pojawia się określenie "generał Baudienstu", co nie jest prawidłowe. Jednak z przekazów wynika, że podobno tak był wtedy potocznie nazywany.
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Trafić na taką wycieczkę jak Wy, to chyba największy koszmar przewodnika :mrgreen:
No ale prawdą jest, że niestety dość często można usłyszeć niestworzone historie z ust osób oprowadzających.
Jenny

Post autor: Jenny »

Mam nadzieję, że wybaczycie dezinformację :roll: chodziło mi głównie o to, żeby pokazać ciekawy obiekt. Krakał szczegółowo wyjaśnił, na czym polegały związki pałacu z twierdzą, więc jak ktoś tu zajrzy, wszystkiego się dowie :-> Myślę, że Pani Fijałkowska, która pewnie nie siedzi po uszy w literaturze i planach dotyczących naszej kochanej Festung :-P zastosowała po prostu dość niefortunny skrót myślowy. I tyle. Każdy jest ekspertem w swojej dziedzinie :-P Ja nie ukrywam, że kompletnie nie znam się na Twierdzy Kraków. Zresztą zainteresowałam się nią tak naprawdę dopiero w 2005 roku. A dowiedziałam się o niej dużo dzięki m.in. takim Osobom jak właśnie Krakał, Darula czy H. Łukasik :-> I jeszcze wybaczcie te moje zachwyty nad pałacem i parkiem, przez 16 lat mieszkałam w Nowym Prokocimiu, więc lokalny patriotyzm się odezwał ;-)
Jenny

Post autor: Jenny »

Tomku, koszmarem przewodnika to nasi kochani koledzy byli na rajdach TK, m.in. w Przemyślu :-P
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Przyznam, że zupełnie nie słuchałem o czym mówiła pani Grażyna, bo natychmiast bym sprostował. :-) Wiem, że bez problemów przyjmuje wszelkie uwagi, a to jest cenne i przy najbliższej okazji jej przekażę.
Na wycieczce byłem bardziej z powodów, że się tak wyrażę, towarzyskich oraz, nie ukrywam, aby wejść do pałacu Jerzmanowskich. :-)

PS
Tomek, ja raczej nie należę do "zwiedzaczy", :-) ale np. krakała zawsze posłucham z przyjemnością za wielką wiedzę i elokwencję.
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

:oops: :oops: :oops:
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Jenny

Post autor: Jenny »

Masz fanklub w Rawelinie :-P
ODPOWIEDZ