Kawerny Twierdz Kraków

viking
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-30, 11:32
Lokalizacja: KRK

Kawerny

Post autor: viking »

Witam jestem nowy na forum. Ojciec opowiadał mi, że w latach 60-tych zwiedzał z klasa i jakimś przewodnikiem kawerny w Bodzowie. Proszę żeby ktoś napisał coś na temat samych kawern, jak są rozległe, czemu służyły, z góry dziękuję.

.........................................

Przepraszam trochę się wyrwałem z prośbą o informacje bo pełno tego w necie, ale i tak mam nadzieję, że coś w tym temacie zostanie tu więcej napisane.
Ostatnio zmieniony 2009-06-04, 18:28 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

W zasadzie na stronie Pana Prezesa jest wszysto co wiadomo na ten temat:
http://149.156.142.12/fortykrakow/kawerny/kawerny.htm
Ja miałem przyjemność eksplorować krakowskie kawerny na początku lat 90-tych, lokalizując je w terenie w oparciu o planik twierdzy autorstwa Krzysztofa Wielgusa. Była to niezła frajda z posmakiem tajemnicy. Dochodziło nawet do tego, że zamiast do budy jechałem skoro świt odkrywać kolejne kawerny :-P , heh ... do kawerny Winnickiej wdarliśmy się małym pontonem jaskiniowym, skrępowanym liną tak aby zmieścił się w wąskich chodnikach. I tak charatał o skałę ... adrenalina była że heeeej :mrgreen: Teraz to mi się śmiać chce z tego ale wtedy myśleliśmy, że znajdziemy Bóg wie co pod ziemią :idea:
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kawerna Mydlniki?

Post autor: Darula »

Fort 41 Mydlniki jaki jest każdy widział, ale mam pytanie zwiazane z zapolem fortu.
Kilkamaście lat temu po prawej stronie drogi prowadzącej do fortu stał stary budynek ogrodzony betonowymi słupami z drutem kolczastym. Pamietam, że słupy byłu podobne do tych co ogradzają fort Tonie - czyli powojenne. Do domku prowadziły betonowe schodki, a za nim było szambo - piwniczka (?) zamykane dwuskrzydłową nitowaną klapą. Niestety domek spalił sie pod koniec lat 90 XXw - pozostały tylko schody i piwniczka. Po jakimś czasie znikneła tez klapa. Zawsze zastanawiałem sie co ten budynek ogrodzony drutem kolczastym robił w szczerym polu (a zboże szumiało wtedy pieknie)...

Były to pierwsze moje próby z urządzeniem wydajacym piskliwy dźwięk 8-) .. wtedy wychodziły z ziemi gwoździe z fragmentami spalonych desek...

Az w końcu przyszedł moment kiedy mogłem zapoznać się z archiwalnym planikiem podziemnej budowli, na którym zaznaczony był budynek wartowni... własnie ten budynek. Dzisiaj to zarosniety teren, ale ukształtowany bardzo ciekawie. Wprawny i doswiadczony badacz 8-) zauważy, że cos tu nie gra... wyprofilowane stoki, płaski jak stół teren... ojjj ktos tu cos grzebał w ziemi łopatą 8-)

Może macie jakies info na ten temat? Sprawa bardzo ciekawa i byc może rozwojowa! Czyżby ten teren w okresie powojennym był jeszcze wykorzystywany przez wojsko.
Załączniki
kaw mydlniki.jpg
kaw mydlniki.jpg (263.4 KiB) Przejrzano 18808 razy
Ostatnio zmieniony 2012-01-11, 11:48 przez Darula, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

Ooo, plan kawerny mydlnickiej :shock: Też pamiętam ten "domek" tyle, że miałem wrażenie jakby był dalej od tej drogi, hmmm... sam wąwóz jest lessowy, z kolei dość płytko pod powierzchnią gruntu przy forcie wychodzi zwietrzelina wapienna. Jest więc szansa, że kawerna jest wykuta a nie wykopana tak jak w Witkowicach. W tym terenie Austriacy musieli by się głębiej wkopać aby wejść w mocne niezwietrzałe warstwy skalne - schody w sztolni upadowej z wartowni ? Ten schemat który wkleiłeś w satelitę sugeruje dwa wejścia - chyba, że druga gałązka to odwodnienie albo wentylacja. Chętnie bym się pisał na wypad zwłaszcza, że teren jest dostępny. Słyszałem o zakusach deweloperów na okoliczne tereny :evil: więc im wcześniej tym lepiej.
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Darula pisze:Az w końcu przyszedł moment kiedy mogłem zapoznać się z archiwalnym planikiem podziemnej budowli
dawaj go tutaj!
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Tak, tak już za długo leżał w szafie i czekał...
Załączniki
kawmyd2.jpg
kawmyd2.jpg (63.67 KiB) Przejrzano 18785 razy
kawmyd1.jpg
kawmyd1.jpg (62.85 KiB) Przejrzano 18785 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

kojarzę drogi z pierwszego skanu, ale ruin domku lub jego fundamentów w ogóle. zawsze byłem zroweryzowany, a listowie bujne
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

Wow, skarb prawdziwy nam tu Darek ujawniasz ! Myślalem że masz jakiś schematyczny międzywojenny odrys a tu orginalne schnitt'y :!:
Tak, co było do przewidzenia początkowe odcinki wejść są obmurowane a głębiej kute w skale. Mam małą satysfakcje - przewidziałem zagłębienie kawerny sztolniami upadowymi nie znając wcześniej przekrojów 8-)
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

kiedy eksploracja?
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

Szkic ukazuje stan zaawansowania prac z czerwca 1915 roku - kawerny były wykonane tylko w części. Odręcznie spisana uwaga na rysunku tłumaczy, że ze względu na warunki wodne (zakładam, że niekorzystne) przyjęto niestandardowy ("abnormale" ;-) ) przekrój korytarzy. Ciekawe, czy prace ukończono?

FS
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

FS-ie, dasz rade przetłumaczyć cały hmm - rysunek na nasze?
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

:oops: spróbuję... w załączeniu rysunek z tłumaczeniem

FS
Załączniki
kaw_pol.jpg
kaw_pol.jpg (87.16 KiB) Przejrzano 18744 razy
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

Patrząc jeszcze raz na rysunki, doszedłem do wniosku: są rzeczywiście datowane na czerwiec 1915, natomiast stan zaawansowania prac został naniesiony na projekt później - można dojrzeć datę dzienną "28.VIII.1915". Na przekroju jest też dopisany jakiś komentarz w miejscu dokąd dotarły prace, ale w tej rozdzielczości nieczytelny :-/

FS
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Niestety to wszystko co można z tego wyciagnąć :-> :-/
Załączniki
k2.jpg
k2.jpg (29.85 KiB) Przejrzano 18736 razy
k1.jpg
k1.jpg (42.24 KiB) Przejrzano 18736 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

Ołówkiem naniesiono L:6 czy to może być numer/kod kawerny ?
ODPOWIEDZ