Kawerny Twierdz Kraków

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Trzeba też zaznaczyć że te kawerny w wawozie były nietypowe, miały forme jam wykopanych w zboczu słuzące jako magazyny.
Przeglądajac zdjecia wpadłem na dwa szczególne, czyzby pokazywały kawerne(y) L13?
Załączniki
kawein2fot.jpg
kawein2fot.jpg (53.55 KiB) Przejrzano 18179 razy
kawein1fot.jpg
kawein1fot.jpg (65.83 KiB) Przejrzano 18179 razy
kawein4.jpg
kawein4.jpg (37.19 KiB) Przejrzano 18179 razy
kawein3.jpg
kawein3.jpg (30.14 KiB) Przejrzano 18179 razy
kawein2.jpg
kawein2.jpg (38.05 KiB) Przejrzano 18179 razy
kawein1.jpg
kawein1.jpg (51.57 KiB) Przejrzano 18179 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
MHK
Aktywny użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-17, 11:21
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: MHK »

Kierując się L-numeracją obiektów można by przyjąćć, że pomiędzy Mydlnikami a Zielonkami powinno być dziesięć obiektów kawernowych. Ta odległość to jakaś 1/8 obwodu pierścienia. Ile zatem mogło być kawern w Twierdzy Kraków ? :shock:
Plany L13 i 14 to inwentaryzacja międzywojenna ? Widać jak szybko poszczególne schrony się pozapadały - mogło to być w sumie spowodowane szabrunkiem okolicznej ludności - wszak deski, belki, stemple czy blacha falista w gospodarstwie zawsze się przydadzą.
Jeśli te zdjęcia mają związek z L.13 i 14 i pokazują schrony amunicyjne to gdzie były baterie artyleryjskie do których prowadziłyby szyny wąskotorówki ?
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Witam,

Czy może ktoś dysponuje planem kawerny w Kosocicach?!
Samo założenie wydaje się raczej nieskomplikowane...
Prawdopodobnie były to dwa równoległe korytarze z pomieszczeniem magazynowym.
Wygląda na to, że w pobliżu cmentarza znajduje się również i drugie wejście.
Załączniki
Kosocice.jpg
Kosocice.jpg (89.69 KiB) Przejrzano 18122 razy
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

Jednym z elementów omawianej w odrębnym wątku wystawy (poświęconej Twierdzy Kraków) jest podświetlana mapa Twierdzy. Pokazano na niej lokalizację kawern, w legendzie mapy znajdują się ich schematyczne planiki.

Dla kawerny "Kosocice" oraz kawerny "Rajsko" funkcjonuje ten sam schemat (odpowiedni chyba tylko dla "Kosocic", bo z wyjściami z dwóch stron komory - od północy w wąwozie a od południa w pobliżu cmentarza).

Czy ktoś prowadził badania w terenie dotyczące kawerny "Rajsko"? Jaki może być jej stan zachowania? W dotychczasowych publikacjach nie występowały nawet wzmianki na jej temat... wg rzeczonej mapy, kawerna znajdowała się u stóp wzgórza Rajsko, na zapolu fortu.

FS
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

To ja jestem odpowiedzialny za to zamieszanie. Rysowałem planiki dzieł do tej mapy, ale nie do wszystkich obiektów miałem materiał źródłowy i w przypadku niektórych drobniejszych rzeczy (część baterii, kawern, schronów amunicyjnych, szańców) musiałem się posłużyć pewnym uproszczeniem, stosując jeden "planik standardowy" na kilka obiektów co do których prawdziwych planów nie ma - a ściślej mówiąc, nie są znane obecnie. Dotyczy to także kawern Kosocice i Rajsko. O ile tę pierwszą od bidy idzie gorzej lub lepiej zrekonstruować w oparciu o zachowane całkiem spore fragmenty, to tę drugą diabli wiedzą, jak wyglądała.

Nie byłem odpowiedzialny za rozmieszczenie rysunków poszczególnych dzieł na mapie. Jak się temu przyjrzeć, to niemal wszystkie są wrysowane błędnie (położenie, skala, standard prezentacji rysunkowej dzieł) i nie podjąłem się korekty, bo de facto oznaczałoby to zrobienie tej mapy od nowa.

Kawerna Rajsko jest znana z jedynego reliktu na powierzchni - obok szkoły w Rajsku, róg Osterwy a Tuchowskiej, jest relikt wejścia. Pierwszy zwrócił na to uwagę Michał Chłopek kilka lat temu. Nie miałem powodu mu nie wierzyć, jako miejscowemu i "fortecznemu".
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
bart
Nowy
Posty: 33
Rejestracja: 2013-09-16, 11:19
Lokalizacja: Krk

Post autor: bart »

Kawerna Bielany.

Byłem w niej ostatnio i zastanawia mnie parę elementów obok zasypanego wejścia:
Załączniki
Ostatni obiekt jest nad kawernÂą, jakby jakieÂś ruiny
Ostatni obiekt jest nad kawernÂą, jakby jakieÂś ruiny
ka3.jpg (104.66 KiB) Przejrzano 17983 razy
Zaraz obok jest kolejne wejÂście, lecz w Âśrodku jest tylko maÂły pokoik max. 2x2
Zaraz obok jest kolejne wejÂście, lecz w Âśrodku jest tylko maÂły pokoik max. 2x2
ka2.jpg (103.92 KiB) Przejrzano 17983 razy
Nie wiem jakÂą powierzchnie ma to wejÂście w Âśrodku bo zapchane jest deskami
Nie wiem jakÂą powierzchnie ma to wejÂście w Âśrodku bo zapchane jest deskami
ka1.jpg (129.78 KiB) Przejrzano 17983 razy
Awatar użytkownika
tadeo
Nowy
Posty: 31
Rejestracja: 2012-01-07, 18:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tadeo »

Kawerny Witkowice.
Wyruszamy na wykopki:

Obrazek

Tak wygląda wejście do jednej z czterech kawern:
Obrazek

Pierwszy etap prac "odkrywkowych""
Obrazek

Odkopaliśmy około metr w dół od najlepiej zachowanej kawerny, końca prac nie widać....
Obrazek
Awatar użytkownika
tadeo
Nowy
Posty: 31
Rejestracja: 2012-01-07, 18:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tadeo »

W komentarzu do powyższych zdjęć.
We wsi Witkowice, obecnie dzielnicy Prądnik na północy Krakowa, podcina wzgórze rzeczka Bibiczanka. Przed i w trakcie wojny, od strony północnej powstał na wzgórzu kamieniołom wapienia. W zachodnim stoku wzgórza, nad rzeczką, pozostały widoczne ślady wejścia do trzech kawern, a właściwie, jeśli by się spierać o właściwe nazewnictwo to potern.
Podobno istniały jeszcze dwie, z czego jedna miała mieć komorę, że "w czasie wojny przed Niemcami, a potem ruskim to 100 osób się mieściło, no ale się zawaliło". Rzeczywiście, część wzgórza jest obsunięta. Miejscowi rozgłaszają plotkę o niekończonych się korytarzach do fortu Węgrzce :)
Widoczna na zdjęciach poterna, jest najlepiej zachowana. Posiada całe sklepienie a na końcu rozejście chodnika na dwie komory. Udało nam się pogłębić wejście, i w części korytarza dokopać do posadzki, aby ocenić wysokość chodnika. Stok wciąż eroduje, i po każdym większym deszczu ziemia ponowni obsuwa się do wnętrza.
Pozostałe mają zaledwie ślady sklepienia i są zasypane właściwie w całości.

Jeśli ktoś miałby ochotę na wspólną inwentaryzację pozostałości, to zapraszam, mieszkam bardzo blisko.

W pobliżu stara prochownia, która wyleciała w powietrze w 21 roku zeszłego wieku, no i z tego słyną Witkowice :) Dwa szańce, schron na terenie szpitala w którym była kostnica a dwa kilometry dalej okopy z drugiej wojny światowej w Bibicach. Oczywiście o forcie Bibice i Marszowiec i bateriach nie wspominając.
tur64
Nowy
Posty: 34
Rejestracja: 2009-12-11, 10:19
Lokalizacja: kraków

Post autor: tur64 »

Na Wikimapie znalazłem zaznaczone dość dokładnie kawerny obok Zalewu Zakrzówek.Pamiętam z dzieciństwa, że tam faktycznie były magazyny materiałów wybuchowych dla kamieniołomów Solvay(gonił nas jakiś cieć z PPSz), ale nie wiem skąd autor wziął tak dokładny zarys.Niestety,obecnie wejście do nich jest dokładnie zabezpieczone(krata,drzwi stalowe) i nie ma możliwości zweryfikowania tego w terenie.Proszę o informacje na ten temat.
tur64
bart
Nowy
Posty: 33
Rejestracja: 2013-09-16, 11:19
Lokalizacja: Krk

Post autor: bart »

Od kiedy tam jest krata? Byłem w środku około miesiąc temu i nic nie było. Mam na komputerze dokładny zarys tej kawerny, który ściągnąłem z jakiejś strony o jaskiniach, a także trochę zdjęć które wykonałem w środku. Jak coś to mogę wysłać na priv
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Zawsze możesz wkleić do tematu na forum chętnie oglądniemy... przyznam, że nigdy tam nie byłem :oops: :-/

Czy to kawerna z czasów rozbudowy wojennej Twierdzy, raczej nie. Ale może sie mylę :-/
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
bart
Nowy
Posty: 33
Rejestracja: 2013-09-16, 11:19
Lokalizacja: Krk

Post autor: bart »

To dodam parę zdjęć.

Oprócz tego w pobliżu "drugiej kawerny schronowej" znalazłem 2 "rury doprowadzające powietrze", więc może coś się tam jeszcze pod ziemią kryć.
Załączniki
Druga kawerna schronowa
Druga kawerna schronowa
Schron II - 2.JPG (88.15 KiB) Przejrzano 17877 razy
Pierwsza kawerna schronowa
Pierwsza kawerna schronowa
Schron I - 1.jpg (122.44 KiB) Przejrzano 17877 razy
Komin
Komin
Kawerna ZakrzĂłwek - 20.JPG (50.02 KiB) Przejrzano 17877 razy
PozostaÂłoÂści drewnianych szafek
PozostaÂłoÂści drewnianych szafek
Kawerna ZakrzĂłwek - 16.JPG (38.14 KiB) Przejrzano 17877 razy
Kawerna ZakrzĂłwek - 15.JPG
Kawerna ZakrzĂłwek - 15.JPG (31.21 KiB) Przejrzano 17877 razy
Kawerna ZakrzĂłwek - 10.JPG
Kawerna ZakrzĂłwek - 10.JPG (44.91 KiB) Przejrzano 17877 razy
Kawerna ZakrzĂłwek - 6.JPG
Kawerna ZakrzĂłwek - 6.JPG (44.03 KiB) Przejrzano 17877 razy
Kawerna ZakrzĂłwek - 4.JPG
Kawerna ZakrzĂłwek - 4.JPG (45.2 KiB) Przejrzano 17877 razy
WejÂście do kawerny
WejÂście do kawerny
Kawerna ZakrzĂłwek - 1.JPG (99.12 KiB) Przejrzano 17877 razy
Zarys Kawerny
Zarys Kawerny
Kawerna_Magazyn.jpg (30.41 KiB) Przejrzano 17877 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Ostatnie zdjęcie gdzie zostało zrobione?
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
bart
Nowy
Posty: 33
Rejestracja: 2013-09-16, 11:19
Lokalizacja: Krk

Post autor: bart »

Od Szańca FS-29 , na Skałkach Twardowskiego trzeba iść na północ w stronę Dębnik. Schron jest na takiej niewielkiej polance niedaleko ul Tynieckiej. Jego współrzędne: 50°2'33"N 19°54'18"E
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Już wiem... kiedyś był to fajny schron, ale ktoś go wysadził :-/
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
ODPOWIEDZ