Czerwony Most

Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Czerwony Most

Post autor: szkieletek »

W Krakowie znajduje się bardzo ciekawy relikt przeszłości: Czerwony Most, budowla służąca jako dwupoziomowe skrzyżowanie drogi rokadowej (dzisiejsza ulica Waliszewskiego) i drogi dojazdowej do fortu Pękowice (ulica Pękowicka). Bezkolizyjne rozwiązanie zapobiegać miało ewentualnemu zatorowi, jaki mógłby powstać w czasie walki podczas równoczesnego przegrupowywania się wojsk obydwoma tymi drogami.

Obawiam się, że w związku z planami budowy północnej obwodnicy przyszłość tego zabytku może być niepewna. Ktoś z Was wie coś więcej o aktualnych planach?

P.S. Autko na moście to mój wierny i wiekowy Archimedes. ;-)
Załączniki
Czerwony most (5).JPG
Czerwony most (5).JPG (114.63 KiB) Przejrzano 11490 razy
Czerwony most (4).JPG
Czerwony most (4).JPG (111.34 KiB) Przejrzano 11490 razy
Czerwony most (3).JPG
Czerwony most (3).JPG (128.67 KiB) Przejrzano 11490 razy
Czerwony most (2).JPG
Czerwony most (2).JPG (109.77 KiB) Przejrzano 11490 razy
Czerwony most (1).JPG
Czerwony most (1).JPG (117.86 KiB) Przejrzano 11490 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Nic ekstra mnie osobiście wiadomym nie jest, żę tak powiem, jak Niemiec używający translatora google...

Tyle wiem ile tu przeliterowałem sobie na głos:

http://www.forum.4historie.pl/printview ... 12059c89cf
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

szkieletek pisze:Czerwony Most, budowla służąca jako dwupoziomowe skrzyżowanie drogi rokadowej (dzisiejsza ulica Waliszewskiego) i drogi dojazdowej do fortu Pękowice (ulica Pękowicka). Bezkolizyjne rozwiązanie zapobiegać miało ewentualnemu zatorowi, jaki mógłby powstać w czasie walki podczas równoczesnego przegrupowywania się wojsk obydwoma tymi drogami.
Ulica Pękowicka była drogą cywilną, dojazd do Pękusia był poprowadzony pojedynczą serpentyną od obecnej Jurajskiej. Skrzyżowanie dwupoziomowe jest dlatego, że Pękowicka biegnie tam w głębokim jarze. Z zatorami, korkami i przegrupowaniami nie ma nic wspólnego, to jeszcze jedna z teorii Bogdanowskiego.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

Dziękuję za wyjaśnienie!
Nawet bez teorii spiskowej most ten jest bardzo interesujący. ;-)
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
Awatar użytkownika
szkieletek
Starszy redaktor
Posty: 1033
Rejestracja: 2014-10-15, 23:18
Lokalizacja: Eternia

Post autor: szkieletek »

No ładnie. Jak mogłam nie pomyśleć.
Sprawdziłam i trochę zmartwiałam - okazuje się, że sama swego czasu zaznaczałam tą biegnącą po łuku drogę rokadową do fortu "Pękowice" na Wikimapii. :mrgreen:

Dzięki raz jeszcze!
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

;-)
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
lear
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-04, 20:08

Re: Czerwony Most

Post autor: lear »

Proszę,
jakimś cudem, odnowiony !
Ciekawe, czy przeżyje budowę północnej obwodnicy autostradowej.
I czy srchon obok skazany na zagładę ?:/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

stan na wrzesień 2016.
ODPOWIEDZ