Wokół "Wiarusów" i Ochotnicy

elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Wokół "Wiarusów" i Ochotnicy

Post autor: elias »

Witajcie,
pragnę donieść, że w przyszły wtorek 22 marca 2011 r. o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, przy ul. Mikołajskiej 2, odbędzie się prezentacja dwóch moich najnowszych publikacji:
- książki "Obszar opanowany przez leśnych... Działania partyzanckie oraz represje aparatu bezpieczeństwa na terenie Ochotnicy w latach 1945-1956"
- oraz albumu "Z wiarą w zwycięstwo... Oddział partyzancki Wiarusy 1947-1949".

Obie publikacje dotyczą w dużej części działalności podziemia niepodległościowego w Beskidach, Gorcach i na Podhalu w drugiej połowie l. 40-tych oraz represji UB wymierzonych w ludzi, którzy te działania wspierali. Są w nich zawarte informacje na temat 1 pułku strzelców podhalańskich AK, zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia" oraz innych grup podziemnych, które funkcjonowały po rozbiciu oddziału Kurasia w 1947 r. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje oddział "Wiarusy", rozbity przez bezpiekę dopiero w 1949 r. wskutek skutecznej prowokacji (m.in. mającej miejsce przy Pl. Inwalidów w Krakowie) i wprowadzeniu do oddziału agenta.

Pomimo tego, że nie są to stricte "forteczne" tudzież "luftschutzowe" tematy, serdecznie wszystkich zapraszam.

Dawid Golik/elias
Załączniki
plakat 11.jpg
plakat 11.jpg (44.13 KiB) Przejrzano 14973 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Dawid jestem pod wrażeniem :idea:
Dwie ksiazki, hohoho gratuluję. Jestem we wtorek na Mikołajskiej :-P Dzieki za zaproszenie.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Kernwerk75
Użytkownik
Posty: 146
Rejestracja: 2010-09-28, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kernwerk75 »

Bardzo interesuje mnie ten temat. Przeglądałem książkę pt. obszar opanowany przez "leśnych" W zasadzie jest ona powtórzeniem informacji zawartych w publikacji Wokół legendy "Ognia".

Mam pytanie odnośnie albumu, czy są w nim jakieś niepublikowane dotąd zdjęcia i jaka jest jego cena?
elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elias »

Witam,
w odpowiedzi na powyższe - i tak, i nie. Rozdział w książce poświęcony "Wiarusom" jest rzeczywiście rozszerzonym artykułem mojego autorstwa z tomu pokonferencyjnego "Wokół legendy Ognia" (informuje o tym stosowny przypis). Ma on jednak tylko 40 stron (s. 117-157), a całą książka ma stron 255. Jeżeli kogoś nie interesuje część dotycząca samej Ochotnicy, działalności "Ognia"na jej terenie, rozpracowania AK oraz agentury - to rzeczywiście może się rozczarować ;-)

Odnośnie albumu w większości składa się on ze zdjęć dotąd niepublikowanych (łącznie jest ponad 150 różnych fotografii i dokumentów) i poprzedzony jest syntetycznym wstępem (14 stron maszynopisu) dotyczącym historii oddziału od "Rocha" do "Harnasia". Niestety album jest w tej chwili w druku i może się okazać (najprawdopodobniej tak będzie), że fizycznie na prezentację nie zdąży dotrzeć. Zaprezentuję wówczas jego wersję elektroniczną.

Pozdrawiam,

Dawid/elias
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

zamelduję się!
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Jenny

Post autor: Jenny »

Gratuluję :-P Też postaram się zajrzeć na Mikołajską.
Awatar użytkownika
Kernwerk75
Użytkownik
Posty: 146
Rejestracja: 2010-09-28, 19:52
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kernwerk75 »

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedź. Albumem jestem jak najbardziej zainteresowany. Mam nadzieje, że cena nie będzie tak wysoka jak w wypadku albumu o kapelanie PPAN ks. Władysławie Gurgaczu - Osądź mnie Boże.. W razie gdyby album nie był dostępny we wtorek, proszę o informacje na forum kiedy będzie można go kupić i gdzie. Ostatnio jest problem z wydawnictwami IPN-u.

Pozdrawiam i liczę, że na Rawelinie znajdzie się więcej tematyki związanej z podziemiem antykomunistycznym :-)
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Dawid, dzięki za zaproszenie! I gratulacje!!! Postaram się być.
I też kupłbym taniej książkę o ks. Gurgaczu.

PS
A propos IPN, mam nadzieję, że wyjaśni się sprawa honorarium za zdjęcia do książki "Ur' 68"..............
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

Heh, dlaczego zarówno MHK i IPN uparły się robić ciekawe wykłady we wtorki o 18, dokładnie kiedy mam wykład "Betony nowej generacji" :-P

Pozostaje mi życzyć udanego eventu ;-)
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elias »

Cieszę się, że podniesiecie mi frekwencję :mrgreen: a tak na serio wiem już, że na 100% nie będzie papierowej wersji albumu - pozostaje więc tylko prezentacja PDF-u oraz książki o Ochotnicy. Cena albumu nie została jeszcze ustalona, jednakże z całą pewnością będzie wyższa od ceny albumu o ks. Gurgaczu (myślę, że będzie on kosztował ok. 50-60 zł w sprzedaży detalicznej). Natomiast wiem, że album o ks. Gurgaczu w niższej cenie powinien niebawem zawitać w księgarniach.
Mariusz - dzwoń do centrali, my niestety nie mamy żadnego przełożenia na Warszawę, więc nie mogę Ci pomóc :roll:

Pozdrawiam,

Dawid/elias
elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elias »

Dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu ;-) myślę, że było sympatycznie, pomimo dywersji zza południowej granicy. Kto był ten wie. Pozdrawiam!

Dawid/elias
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Było bardzo dobrze, a Dawid dzielnie i - przede wszystkim merytorycznie - odparł wszystkie ataki zza granicy (południowej) :-).
Dzięki za zaproszenie i świetny wykład!
Jenny

Post autor: Jenny »

Ja też dziękuję za zaproszenie i autograf :-P Naprawdę ciekawie się słuchało, zarażasz swoją pasją, aż chce się zgłębić temat. Co do słowackich ataków :-> - strasznie mi się podobało, jak Twojemu rozmówcy w pewnym momencie zabrakło słów i... pytań :-P
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Niestety z przyczyn losowych nie dotarłem, a byłem juz blisko :-/ Jeszcze raz Dawid gratuluje!
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

A ja żałuję że nie byłem. Cholera, przeoczyłem
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Zablokowany