Ur. 68'

Jenny

Ur. 68'

Post autor: Jenny »

Nie żeby robić reklamę, ale........ :-)
Warszawski IPN wydał niedawno książkę "Ur. '68. Notatki z ulic Krakowa 1988-1989" autorstwa Pawła Chojnackiego, znajomego Maroody. To w zasadzie dziennik, pisany przez ostatnie dwa lata komuny z punktu widzenia ówczesnego studenta historii UJ, zaangażowanego w opozycję.
Żeby troszkę zachęcić do czytania (choć przyznam, że naprawdę nie trzeba, bo dobrze napisane :-) ):

"Świat dookoła był bardzo szary i niezmiernie nudny. Jakaś jednak piękna energia, prąd i siła przechodziły z zapełnionego rozgadanym tłumem placu przed Collegium Novum, biegły pod "Żaczek", zahaczały o Miasteczko, dotykały butelek pozostałych po naszych imprezach (nalewaliśmy do nich potem benzynę), przewracały strony w małych książkach wypełnionych drobnym, niewyraźnym drukiem, brzmiały w twardych basach "Dezertera" czy "Kultu", by wreszcie musnąć gorące dłonie naszych dziewczyn. Nie jestem pewien, czy wiem, jak to opisać, ale tak to pamiętam."
Paweł Chojnacki

Tu jest link do materiału TVP Kraków:
http://www.tvp.pl/krakow/publicystyka/t ... 89/3788029

Dodam jeszcze, że tekstowi towarzyszą genialne zdjęcia z zadym autorstwa Mariuszka (część mieliśmy okazję zobaczyć podczas prezentacji przewodnika "Wokół placu Inwalidów" w MHK na Pomorskiej w 2009 roku).

Wiem, że książka jest dostępna na allegro, być może także w samym IPN-ie. W razie czego pytajcie Maroody i Dawida :-) A jak ktoś jest na miejscu w Krakowie i chciałby pożyczyć, to właśnie kończę czytać :-P
Załączniki
Chojnacki.jpg
Chojnacki.jpg (17.31 KiB) Przejrzano 2245 razy
Zablokowany