Sądecka Kronika Filmowa z l. 1935-1939

elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Sądecka Kronika Filmowa z l. 1935-1939

Post autor: elias » 2010-08-28, 10:55

W dniach od 3 do 30 września 2010 r. w nowosądeckim kinie „Sokół” odbywać się będą niezwykłe projekcje filmów dokumentalnych, które zostały nakręcone na terenie Nowego Sącza w l. 1935-1939. Można będzie na nich zobaczyć m.in. relacje z parady wojskowej i uroczystości 3 maja 1935 r. na nowosądeckim Rynku, poświęcenie Domu im. gen. Pierackiego, w którym uczestniczył ówczesny premier II RP – gen. Sławoj-Składkowski, przyjazd marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do Nowego Sącza oraz święto 1 pułku strzelców podhalańskich. Na taśmie filmowej utrwalono ludzi i miejsca, których dzisiaj próżno szukać na terenie zmienionego przez siedemdziesiąt lat miasta.
„Sądeckie Kroniki Filmowe” (taką właśnie nazwę nadał im ich autor) zostały odnalezione przed rokiem przez członków wrocławskiego stowarzyszenia „Media i Kultura”. Po odpowiedniej obróbce technicznej udało się je przystosować do projekcji kinowych, w postaci dwóch kilkunastominutowych etiud. Premiera pierwszej z nich nastąpi w piątek 3 września w sali studyjnej im. Zofii Rysiówny w kinie „Sokół” (będzie to stałe miejsce wyświetlania kronik) – przed pierwszym seansem filmowym tego dnia. Od 4 do 16 września kronika ta będzie pokazywana w ciągu dnia dwukrotnie, przed pierwszym i ostatnim seansem filmowym. 17 września, przed pierwszym seansem filmowym tego dnia, odbędzie się premiera drugiej części „Sądeckiej Kroniki Filmowej”, której będą wyświetlane w kolejnych dniach (18-30 września) codziennie przed pierwszym i ostatnim seansem kinowym. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Organizatorem projekcji są stowarzyszenie „Media i Kultura” oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Partnerami projektu są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu. Przedsięwzięciu patronują „Dziennik Polski” oraz miesięcznik „Sądeczanin”.

Serdecznie zapraszam,

Dawid

Zablokowany