Nikon D90

Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Nikon D90

Post autor: CoVoX »

Czy może ktoś ma już jakieś doświadczenia z lustrzanką Nikon D90?!

Nie chodzi mi bynajmniej o ochy i achy, ale raczej o konstruktywną krytykę ;-)
Z tego, co zdążyłem się zorientować, to podobnie jak i w modelu D80, autofokus nie bardzo radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach (czytaj bunkrach) oraz w nowym trybie LiveView.
Dość zaskakująca jak na lustrzankę jest opcja nagrywania filmów w jakości HD.
Jest to typowy "bajer", bo podobno jakoś jest wręcz fatalna!
No, ale chyba nikt nie kupuje Nikona, żeby kręcić nim filmy...

W każdym razie, jak cena zejdzie poniżej 2000 pln, to będę się poważnie zastanawiał.
Jednak przy obecnym kursie dolara raczej należy spodziewać się odwrotnego trendu :-(


DANE TECHNICZNE:

Matryca: 12,3 mln (matryca CMOS 23,6 x 15,8 mm), czyszczenie matrycy
Czułość: ISO 200–3200 (oraz odpowiedniki ISO 100 i ISO 6400), dostępne automatyczne ustawianie czułości
Czas otwarcia migawki: Od 1/4000 do 30 s w krokach co 1/3 lub 1/2 EV, czas B (bulb)
Wizjer: Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym, pokrycie kadru: około 96%, powiększenie: około 0,94 x
Autofokus: Moduł autofokusa Nikon Multi-CAM 1000 z detekcją fazową TTL, 11 punktów ostrości
Tryby AF w Podglądzie na żywo (Live-view): Priorytet AF-twarz, szerokie pole AF, normalne pole AF
Pomiar światła: System pomiaru TTL z użyciem 420-pikselowego czujnika RGB
Szybkość fotografowania: Zdjęcia seryjne w szybkim tempie: maks. 4,5 kl./s, zdjęcia seryjne w wolnym tempie: 1–4 kl./s
Monitor LCD: 3-calowy monitor LCD z matrycą TFT o około 920 tys. punktów (VGA), kącie oglądania 170° i około 100% pokryciu kadru z regulacją jasności
Filmy: Rozmiar klatki: 1280 x 720/24 kl./s, 640 x 424/24 kl./s, 320 x 216/24 kl./s, format plików: AVI, Motion-JPEG, dźwięk monofoniczny
Tryby ekspozycji: P, S, A, M, Auto (lampa wył.), Portret, Krajobraz, Sport, Makro, Portret nocny
Wbudowana lampa błyskowa: Automatyczny błysk z samoczynnym podnoszeniem lampy
Picture Control (Przetwarzanie obrazu): Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret i Krajobraz
Funkcja D-Lighting: Automatyczna, Bardzo zwiększona, Zwiększona, Normalna, Umiarkowana i Wyłączona
Funkcja przeglądania zdjęć: Widok pełnoekranowy lub widok miniatur (4, 9 lub 72 miniatury albo widok kalendarzowy), powiększenie w trybie przeglądania, Pictmotion, pokaz slajdów, histogram, rozjaśnione obszary, automatyczne obracanie zdjęć
Interfejs: USB o dużej szybkości, wyjście audio-wideo, wyjście HDMI (złącze typu C) i gniazdo akcesoriów
Zasilanie: Jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL3e, pojemnik na baterie MB-D80 (opcjonalny), zasilacz EH 5-A (opcjonalny)
Wymiary/masa: Około 132 x 103 x 77 mm / około 620 g (bez akumulatora, karty pamięci, osłony bagnetu i osłony monitora)
Załączniki
Nikon_D90_3.jpg
Nikon_D90_3.jpg (61.44 KiB) Przejrzano 19091 razy
Nikon_D90_2.jpg
Nikon_D90_2.jpg (62.76 KiB) Przejrzano 19091 razy
Nikon_D90_1.jpg
Nikon_D90_1.jpg (74.96 KiB) Przejrzano 19091 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

autofokus nie bardzo radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach (czytaj bunkrach)
Stałem sie szczęśliwym posiadaczem lampy SB900 (prezent od żony na kolejne 10 lat życia) i problemu już nie ma :idea: 70s przestał uzywać swojej białej lampki - teraz lampa rządzi. Zdjęcia (pierwsze z lampą) możesz zobaczyć TU

Myśle, że kursy walut nie odbiją sie na cenie tego aparatu, bo sam bym go chętnie kupił w okolicach marzec/kwiecień. Galopującu kryzys obniży ceny (totalne pozbywanie sie towaru - czyli ratuj sie kto może) i go mamy :mrgreen:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

hmm sobie troszkę kosztuje...
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

My też ostrzymy sobie zęby...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Darula pisze:Myśle, że kursy walut nie odbiją sie na cenie tego aparatu, bo sam bym go chętnie kupił w okolicach marzec/kwiecień. Galopującu kryzys obniży ceny (totalne pozbywanie sie towaru - czyli ratuj sie kto może) i go mamy :mrgreen:
I tu się mylisz!

Już od dłuższego czasu monitoruję ceny Nikona D90...

W zeszłym tygodniu D90 18-105mm w Media Markcie kosztował 3200 zł, a dzisiaj mój kolega zmuszony był zapłacić za tenże sam zestaw już ponad 3700 zł.
W Media Markcie sprzedali wszystkie Nikony, jakie tylko mieli na stanie - łącznie z D300 i D700!

Kilka dni temu na Allegro był wystawiony D90 18-200mm w super cenie, ale w ostatnim dniu aukcji sprzęt został... skradziony :mrgreen:
Kachna Ka
Posty: 23
Rejestracja: 2009-01-08, 16:13
Lokalizacja: n.s

Post autor: Kachna Ka »

Ja tez monitoruje już jakiś czas, i moje obserwacje sa identyczne jak Covoxa, media markt miało dobrą cenę 3200 można zapłacić. Na allegro pojawiają się różne okazje, trzeba sprawdzać na bieżąco, ale na cenę poniżej 2000 to raczej bym nie liczyła no chyba ze za body :mrgreen:
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

weźcie mnie nie bijcie takimi cenami...

ale proszę o opinię :->

czy warto kupić aparacik taki jak Nikon D40
http://www.optyczne.pl/376-Nikon_D40-sp ... aratu.html

zakładając, że jest się początkującym fotoamatorem, o aparatach się wie tyle co nic i ma się mniej więcej 2.000 zł w budżecie.

Jeśli chodzi o zdjęcia interesuje mnie focenie dosłownie wszystkiego.

Czy traka zabawka mi na początek styknie, czy macie ewentualnie jakieś inne pomysły?

Ps. jak się ma wbudowana lampa do całokształtu zdobionego zdjęcia?
Wychodzi mleko czy można liczyć na coś ładniejszego?
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Moja rada taka: kup D40 z obiektywem 18-105 z VR (stabilizacja w obiektywie), po roku sprzedasz body i kupisz coś lepszego, np. D 60, 80, 90...
Asia ma chyba D 40, jej zapytaj
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Body nie sprzeda Liptonie, bo za 300zł to sie nie bedzie opłacać, lepiej sobie zostawić. Ja zmieniam puszke, ale za pare złotych nie oddam starej 70s, o którą dbałem...
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Oddaj ją Łukaszowi, ucieszy się
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

no ja chyba się połakomię na to D40, poza tym jak pisałem - z ograniczonym budżetem, nie ma szans na coś lepszego (chyba że są to pisać), a już mi kilka osób teraz pisało, że warto to D40 kupić
Awatar użytkownika
Grzesław
Redaktor
Posty: 783
Rejestracja: 2008-12-31, 09:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Grzesław »

Zamiast D.40 warte zastanowienia:

Panasonic Lumix DMC-FZ28

10.1 mln pieli
Ogniskowa 27 – 486 mm przy przesłonie F 2.8 – 8
ISO 100 – 1600
Foty zapisuje w JPG + RAW
Nagrywa filmy w Ful HD
I posiada wiele innych ustawień dorównując niejednej lustrzance a zarazem konkurując z nimi cenowo
Grzesław DeZoo
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Wracam do D90. Przetestowałem go ostatnio. Jest dobry. I na pewno lepszy od D80.

PS
Filmów jeszcze nie kręciłem :-)
ODPOWIEDZ