Samyang 8mm

Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Samyang 8mm

Post autor: Łukasz »

http://www.samyang.pl/produkt,97,katego ... mc_fisheye


Udało mi się nabyć prezentowany w linku powyżej obiektyw i podczas wczorajszego wypadu na OWŚ przetestować go w warunkach bojowych - czego efekt umieściłem już na forum, napiszę kilka słów o nim, na podstawie skromnego 3 tygodniowego doświadczenia.

Nie ukrywam, iż do momentu, kiedy pierwszy raz się spotkałem z tym sprzętem, nazwa Samyang brzmiała dla mnie jak producent magicznych zupek "kungfu", które wszyscy znamy.

W zeszłym roku na pikniku poruszyłem temat tego obiektywu i spotkałem się z negatywnymi opiniami już za samą nazwę. Broń Boże nie skarżę się gdyż opinia została wydana przez osoby z o wiele większym doświadczeniem foto niż ja mam.

Wiele czasu poświęciłem na czytanie opinii na forach internetowych, przeglądanie testów obiektywu itp itd. I jednak skusiłem się na to cacko.

Przede wszystkim głównym atutem jest cena - +/- 950 zł
W porównaniu np do Sigmy 10-20mm f4 która kosztuje około 2000 zł czy z f3,5 za 2800 zł różnica jest dosyć spora.

Oczywiście przed zakupem rybiego oka byłem też strasznie napalony na Samyanga 14mm f2,8 jednak to szkło dedykowane jest głównie pod pełną klatkę, a i tak cudów nie ma, choćby przez niesamowite bliki jakie jest w stanie nam zaoferować podczas robienia zdjęć niekoniecznie pod słońce...

Samyang 8mm f3,5 jest obiektywem w pełni manualnym. Posiada pierścień regulacji przesłony w zakresie f3,5 - 22 gdzie już zna ustawieniu f5,6 nie trzeba się martwić o ostrość. Istne cudo pojawia się w przedziale f8-11 przy ustawieniu ostrości pomiędzy 0,5 - 0,7 metra.

W aparatach Sony alfa jedynym utrudnieniem na jakie się natknąłem to ustawienia manualne z pozycją wyjściową +1 EV, która delikatnie utrudnia prawidłowe ustawienie aparatu, ale można się przyzwyczaić :-P

Również wczoraj przekonałem się iż fotografowany obiekt wcale nie musi być zniekształcony, uwypuklony etc etc, jeżeli ustawimy się w odpowiedniej odległości lub wysokości w stosunku do obiektu. Jak możecie sami zobaczyć na moich zdjęciach (zależy też co kto lubi - i tutaj przyjmę wszelką krytykę), na prawdę można wykręcić niezłe foto. Oczywiście jeśli kogoś stać np na Canona 5D Mark II ze szkłem 16 - 24(35) noooo to taki Samyang w tym przypadku nie jest wart nawet zwrócenia najmniejszej uwagi, ale... niecały 1000 zł za takie szkło, a 13000 za takiego pełno klatkowego Canona to już sami wiecie (pomijam inne tańsze możliwości pełnej klatki i szerokiego konta - gdyż w/w Canonem miałem okazję się chwilę pobawić).

Samyang 8mm jest oczywiście dostępny z bagnetami do Sony/Minolta, Nikona, Canona i Pentaxa.

Na zakończenie muszę się zgodzić z opiniami ekspertów, że ten obiektyw otwiera wiele nowych możliwości, a jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest wyobraźnia fotografa.
Załączniki
DSC01579.JPG
DSC01579.JPG (119.93 KiB) Przejrzano 9263 razy
DSC01578.JPG
DSC01578.JPG (81.73 KiB) Przejrzano 9263 razy
DSC01562.JPG
DSC01562.JPG (97.18 KiB) Przejrzano 9263 razy
DSC01520.JPG
DSC01520.JPG (107.55 KiB) Przejrzano 9263 razy
DSC01406.JPG
DSC01406.JPG (85.75 KiB) Przejrzano 9263 razy
DSC01030.JPG
DSC01030.JPG (78.37 KiB) Przejrzano 9263 razy
Pierwsze zdjĂŞcie zrobiene Samyangiem.JPG
Pierwsze zdjĂŞcie zrobiene Samyangiem.JPG (69.77 KiB) Przejrzano 9263 razy
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Jak dla mnie zdjęcia lasu, cmentarza czy skałek spokojnie obeszły by się bez tego Twojego rybiego oka. Najlepiej wyszło w kościele :mrgreen: ale to chyba było do przewidzenia :roll:
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

E, nie, bo to z kościoła to było przewidywalne że da taki efekt. Najciekawsze IMO jest to z samochodu.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Jenny

Post autor: Jenny »

I nawet do kalendarza zdjęcie zrobi :-P Np. ostatnia fotka ;-)
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Luki, masz fajny obiektyw i jak się już z nim wyszalejesz ;-) :-) i go poznasz, to będziesz mógł dobrze dobierać szkło i ujęcie do tematu.
Dla mnie liście (ostatnia fota) mogą być, reszta zbyt pretensionalna. Ale zdjęcie z OWŚ - "planetka" - super! :!:
ODPOWIEDZ